ΑΛΟΑ ΑΘΛΕΤΙΚ - ΦΟΛΚΕΡΚ Προγνωστικά

*Νοκ άουτ παιχνίδι για τον τέταρτο γύρο του κυπέλλου Σκοτίας. Οποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν μία φορά φέτος στο πρωτάθλημα, στην έδρα της Φόλκερκ, με τη γηπεδούχο να κερδίζει με 3-1.

ΑΛΟΑ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Αλόα κέρδισε 2-1 εντός έδρας το Εδιμβούργο, χωρίς να είναι πολύ καλύτερη της αντιπάλου της, απλά ήταν πιο αποτελεσματική. Σκόραρε δύο γκολ σχετικά νωρίς, με τον Σαμόν (17’, 27’), ενώ άντεξε ως το τέλος, παρόλο που δέχθηκε ένα τέρμα από τον Ρόμπερτσον στο 53ο λεπτό.

Η Αλόα πέτυχε μεγάλη εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Εδιμβούργου, κερδίζοντας το για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν! Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της με το ίδιο σκορ, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, ενώ ήταν και η πρώτη στο γήπεδό της έπειτα από δύο παιχνίδια εκεί στα οποία δεν είχε κερδίσει.

Αυτό το αποτέλεσμα την ανέβασε στην τέταρτη και τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από δύο ομάδες που είναι από κάτω της. Και είναι πάντα αρκετά πίσω, στο -10 για την ακρίβεια, από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Ο αμυντικός Ντεβάιν έχασε τα τελευταία παιχνίδια και είναι αμφίβολος για σήμερα.

Αλόα Στατιστικά

*Εχει 9/11 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/14 over 2,5 εντός έδρας

ΦΟΛΚΕΡΚ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Φόλκερκ κέρδισε 4-0 εντός έδρας την Κλάιντ, ανοίγοντας το σκορ με τον Μόρισον στο 25ο λεπτό και παρόλο που έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής στο 57’, ο τερματοφύλακας της δεν έκανε ούτε απόκρουση σε όλο το παιχνίδι και μετά το 74ο λεπτό, όταν αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, πέτυχε τρία ακόμη τέρματα, με τους ΜακΓκιν (78’), Μόρισον (88’), Μπάρελ (94’).

Η Φόλκερκ δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα, ειδικά όσο έπαιζε με ίδιο αριθμό παικτών με την αντίπαλο της, κερδίζοντας 4-0 εντός έδρας την Κλάιντ. Αυτή ήταν η τρίτη της συνεχόμενη νίκη, όλες όμως στο γήπεδό της. Μακριά από αυτό δεν χάνει εδώ και έξι αγώνες, με ίδιο αριθμό νικών και ισοπαλιών, από τρεις, με ένα μοτίβο, το οποίο αν συνεχιστεί, είναι η σειρά μίας ισοπαλίας!

Ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας στο -7 από την κορυφή και την απευθείας άνοδο, ενώ απομακρύνθηκε στο +5 από την πρώτη ομάδα που είναι εκτός πρώτης τετράδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο.

Ο τραυματία αμυντικός Γουάτσον συνεχίζει να απουσιάζει από τις υποχρεώσεις της ομάδας.