*22η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Αλόα-Φόλκερκ 1-4, Φόλκερκ – Αλόα 3-0

*H Φόλκερκ έχει κερδίσει τα έξι από τα εφτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, φέρνοντας ισοπαλία στο άλλο.

ΑΛΟΑ

Προηγούμενο ματς: Η Αλόα έχασε 3-1 εκτός έδρας από την Μάδεργουελ, με τον Σπίταλ να την βάζει πίσω στο σκορ από το δεύτερο λεπτό, ισοφάρισε με τον Σάμον στο 27ο λεπτό, πριν δεχθεί δύο τέρματα από τους Γκεντ (60’), Σπίτελ (88’).

Η Αλόα έχασε ξανά έπειτα από έξι αγώνες, στους οποίους είχε τρεις ισοπαλίες και τρεις νίκες, αλλά για το κύπελλο Σκοτίας και μάλιστα από ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, την Μάδεργουελ, με 3-1 εκτός έδρας.

Στην έδρα της είναι αήττητη εδώ και εφτά αγώνες, με τέσσερις νίκες σε αυτό το διάστημα. Μακριά από την έδρα της έχασε μόνο από το Εδιμβούργο στους πέντε τελευταίους αγώνες της, με τρεις νίκες, αλλά και μία ισοπαλία, στο τελευταίο παιχνίδι της.

Αυτά τα αποτελέσματα την ανέβασαν στην 5η θέση, ισόβαθμη με μία ομάδα που είναι στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση της ανόδου, υστερώντας για ένα γκολ στη διαφορά τερμάτων.

Αλόα Στατιστικά

*6/8 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*6/7 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

ΦΟΛΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Φόλκερκ έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Μπόνιρινγκ Ρόουζ, με γκολ που δέχθηκε από τον Μπάρετ στο 90’, έχοντας ισοφαρίσει με τον Χέντερσον στο 30’ το τέρμα που “έφαγε” από τον Ντόαν στο τέταρτο λεπτό.

Η Φόλκερκ έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Μπόνιρινγκ Ρόουζ, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του κυπέλλου Σκοτίας!

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από εφτά αγώνες στους οποίους είχε έξι νίκες, αλλά και πρώτη μετά από 25 αγώνες στους οποίους είχε 22 νίκες.

Στο πρωτάθλημα πάντως παραμένει αήττητη και είναι εδραιωμένη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ούσα πλέον στο +9 από την δεύτερη Χάμιλτον, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για να κερδίσει την απευθείας άνοδο. Έχει την καλύτερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας.