26η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μιάλμπι – ΑΪΚ 0-0

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 63ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 77′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την ΑΪΚ, μετά τις δυο σερί νίκες που πανηγύρισε κόντρα σε Ντέγκερφορς (2-0 εντός) και Τζουργκάρντεν (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Χάκεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και δεν απείλησε ιδιαίτερα. Αντιθέτως, αν και έδειχνε να αντέχει στην πίεση, εν τέλει λύγισε στο τελευταίο μισάωρο.

Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται για την ώρα εκτός της επικίνδυνης ζώνης, ούσα στο +1 από αυτή. Αήττητη στα πέντε τελευταία εντός της (3-2-0), στα 4/5 κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

ΑΪΚ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Παρότι πήρε δυο φορές το προβάδισμα με τους Φένγκερ (8′) και Νέκβασον (38′), δέχθηκε ισάριθμες την ισοφάριση (17′, αυτ. 47′), πριν δεχθεί και τρίτο γκολ στο 87ο λεπτό. Με δέκα παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 41ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα έρχεται η Μιάλμπι, μετά και από εκείνη κόντρα στη Γκέτεμποργκ (0-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον υποδέχθηκε τη Βάρναμο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-3. Αποτέλεσμα που την αδικεί, καθώς ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε περισσότερες φάσεις και αριθμητικό πλεονέκτημα για πάνω από ένα ημίχρονο, αλλά δεν ήταν ικανή να αποσπάσει κάτι καλύτερο.

Βρίσκεται έτσι σταθερά στα μέσα της κατάταξης, έχοντας σημαντική διαφορά τόσο από την πρώτη τριάδα, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Πήρε το διπλό στις 5/6 πιο πρόσφατες εξόδους της (5-0-1).