*Φάση των “16” στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ισημερινή Γουινέα – Γουινέα.

*Η Αίγυπτος έχει επικρατήσει και στα τέσσερα συνολικά επίσημα παιχνίδια με αντίπαλο τη ΛΔ Κονγκό.

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Africa

ΑΙΓΥΠΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 2-2 με το Πράσινο Ακρωτήρι, για το Κόπα Άφρικα. Βρέθηκε πίσω στο φινάλε του ημιχρόνου και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Τρεζεγκέ (50′) και Μοχαμέντ (90’+3), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μπορεί να μην κατάφερε να επικρατήσει σε κάποιο από τα τρία ματς του ομίλου, ωστόσο η Αίγυπτος πήρε την πρόκριση. Ξεκίνησε με ισοπαλία 2-2 με τη Μοζαμβίκη, ενώ με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και το δεύτερο ματς με αντίπαλο τη Γκάνα. Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Ρούι Βιτόρια αντιμετώπισε το Πράσινο Ακρωτήρι, με το οποίο έμεινε στο 2-2 για ακόμη μια φορά, δεχόμενη την ισοφάριση στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι τρεις βαθμοί που συγκέντρωσε πάντως αποδείχθηκαν αρκετοί για να της χαρίσουν και την πρόκριση ως δεύτερη, μένοντας στο +1 από Γκάνα και Μοζαμβίκη, που έμειναν εκτός. Έβδομη σερί φορά που περνάει από τους ομίλους, στις 5/6 προηγούμενες έφτασε μέχρι τον τελικό.

Αρκετά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόουτς Βιτόρια, καθώς ο Σαλάχ παραμένει εκτός, ενώ πρόβλημα αποκόμισαν στο τελευταίο και οι Ελ Σεναουί και Ασούρ, με τον δεύτερο να έχει περισσότερες πιθανότητες να αγωνιστεί απόψε.

Αίγυπτος Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*Σκοράρει στα 18 τελευταία παιχνίδια.

ΛΔ ΚΟΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με την Τανζανία, για το Κόπα Άφρικα.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η ΛΔ Κονγκό πήρε την πρόκριση από τους ομίλους με τρεις ισοπαλίες. Ξεκίνησε με το 1-1 κόντρα στη Ζάμπια, ενώ με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και το ματς με το Μαρόκο, στη δεύτερη αγωνιστική. Την τελευταία, η ομάδα του Σεμπαστιέν Ντεσάμπρ αντιμετώπισε την Τανζανία, με την οποία έμεινε στο μηδέν.

Αν και συγκέντρωσε μόλις τρεις βαθμοί, αυτοί αποδείχθηκαν αρκετοί για να της χαρίσουν το εισιτήριο για τους “16”, αφήνοντας εκτός τις Ζάμπια και Τανζανία, που έμειναν στο -1 από αυτή. Τέταρτη διαδοχική παρουσία που προκρίνεται στα νοκ άουτ, ενώ δυο φορές έχει κατακτήσει το τρόπαιο στο παρελθόν (1968, 1972).

Δεν αγωνίστηκε στο τελευταίο των ομίλων ο αμυντικός Χενόκ Ινονγκά, μετά από τραυματισμό που είχε στο κεφάλι, παραμένει άγνωστο αν θα καταφέρει να δώσει το παρών απόψε.