*Παιχνίδι για τον δεύτερο όμιλο του Κόπα Άφρικα. Την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν απευθείας οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου, όπως και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Έχουν αναμετρηθεί τρεις φορές σε τελική φάση Κόπα Άφρικα, μετρούν από μια νίκη, ενώ ένα ματς έληξε ισόπαλο.

*Η Αίγυπτος έχει μόλις μια ήττα στα τελευταία 20 ματς για τους ομίλους τελικής φάσης Κόπα Άφρικα (14-5-1)!

*Η Γκάνα δεν έχει νίκη στα τελευταία πέντε ματς στο Κόπα Άφρικα (0-2-3), είναι το χειρότερο σερί της ιστορίας της στη διοργάνωση.

Δες τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΑΙΓΥΠΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Μοζαμβίκη στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα. Το 1-0 ο Μοχάμεντ στο 2’, το 1-1 έκανε ο Βίτι στο 55’, το 1-2 ήρθε απ’ τον Κλέσιο στο 58’. Το 2-2 στις καθυστερήσεις απ’ τον Σαλάχ με πέναλτι.

Μεγάλη γκέλα στην πρεμιέρα, έμεινε στο 2-2 κόντρα στη Μοζαμβίκη, θα μπορούσε κάλλιστα να έχει χάσει! Ξεκίνησε το παιχνίδι με τρομερή ορμή, μπήκε με ιδανικό τρόπο, σκόραρε μόλις στο δεύτερο λεπτό και διαχειρίστηκε καλά το πρώτο ημίχρονο. Είχε αργές αντιδράσεις στο δεύτερο μέρος, η Μοζαμβίκη βρήκε δύο γκολ σε τρία λεπτά και έφτασε στην ανατροπή. Πίεσε η Αίγυπτος, έβγαλε 21 τελικές προσπάθειες, πέντε στο στόχο, είχε 2.00 xGoals, σώθηκε στο φινάλε με το πέναλτι του Σαλάχ.

“Η Μοζαμβίκη έχει πολύ συμπαγή ομάδα, το ξέραμε. Βρήκε κενά στην άμυνα μας και τα εκμεταλλεύτηκε. Πρέπει να μην προσφέρουμε τόσο χώρο στον αντίπαλο, γιατί απέναντι μας έχουμε πολύ ικανές ομάδες. Ίσως θα πρέπει να κάνουμε μερικές αλλαγές κόντρα στην Γκάνα, κάθε ματς έχει διαφορετικές απαιτήσεις”, είπε ο κόους Ρουί Βιτόρια. Υποχρεωμένη να κερδίσει σήμερα η Αίγυπτος, αν δεν το κάνει κινδυνεύει να μπλέξει άσχημα ακόμη και για την πρόκριση.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Έρχεται από 4/6 ΝG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΓΚΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-2 κόντρα στο Πράσινο Ακρωτήρι στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα. Το 0-1 ο Μοντέιρο στο 17’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Τζικού στο 56’, στις καθυστερήσεις το τελικό 1-2 απ’ τον Γκάρι Ροντρίγκες.

Μεγάλη γκέλα στην πρεμιέρα, έχασε απ’ το Πράσινο Ακρωτήρι και έβαλε δύσκολα στον εαυτό της. Λίγα πράγματα, πολύ αγχωμένη, είχε πολύ αργές αντιδράσεις και δέχτηκε γκολ στο 17’. Ισοφάρισε με μακρινό σουτ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, τελικά το 1-1 ήρθε από στατική φάση στο 56’. Το ματς πήγαινε για ισοπαλία, το Πράσινο Ακρωτήρι βρήκε το 1-2 στις καθυστερήσεις με τον Γκάρι Ροντρίγκες, έπειτα από διαδοχικά λάθη των αμυντικών της Γκάνας.

Η Γκάνα τελείωσε με 10 τελικές προσπάθειες, μόλις μια ήταν στο στόχο, είχε 1.74 xGoals. Ένας υποστηρικτής της δεν πήρε ιδιαιτέρως καλά την ήττα, δημοσιεύματα ανέφεραν ότι επιτέθηκε στον προπονητή, Κρις Χιούτον, στο ξενοδοχείο που βρισκόταν η αποστολή! Ο Ιρλανδός προπονητής πήρε αρκετά μηνύματα στήριξης, έδειξε χθες ότι έχει ξεπεράσει το σοκ της επίθεσης. Αμφίβολος ο εξτρέμ Κούντους. Είναι προφανές ότι η Γκάνα θέλει νίκη σήμερα, κλείνει τον όμιλο με τη Μοζαμβίκη.