*25η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 0-1.

*Η ΑΕΚ έχασε μόλις ένα απ’ τα τελευταία εφτά ματς κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα (6-0-1).

*Έρχονται από 7/11 μεταξύ τους 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Λαμίας. Το 0-1 ο Βίντα στο 17’, το 0-2 έκανε ο Ελίασον στο 41’. Ο Τσούμπερ στο 63’ το 0-3, μείωσε η Λαμία στο 64’ και είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-3 λίγο αργότερα.

Δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στο εκτός έδρας ματς με τη Λαμία, «καθάρισε» από νωρίς και πήρε ακόμη μια νίκη. Κέρδιζε 2-0 στο ημίχρονο, διάστημα που η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη, έβγαλε αρκετές ευκαιρίες, είχε ενέργεια και ρυθμό. Στο δεύτερο μέρος η «ένωση» διαχειρίστηκε περισσότερο την κατάσταση, βρήκε το 0-3 στο 63’ από στατική φάση, εκεί «κλείδωσε» τη νίκη. Η Λαμία μείωσε στο επόμενο λεπτό, είχε καλές στιγμές στη συνέχεια, αλλά τίποτα περισσότερο.

«Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ο αντίπαλος άλλαξε το σύστημα παιχνιδιού του. Μπορέσαμε να σκοράρουμε μέσω στατικών φάσεων. Είχαμε την κατοχή και δεν βιαστήκαμε. Αυτό που ξεχωρίζω είναι η διάθεση της ομάδας», είπε ο κόουτς Αλμέιδα.

Ακόμη μια νίκη για την ομάδα του, δεύτερη διαδοχική μετά το εντός έδρας 3-0 επί της Κηφισιάς, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 1-1 με τον ΠΑΟΚ και άλλες τρεις διαδοχικές νίκες πρωταθλήματος με Ατρόμητο (0-5), ΟΦΗ (3-0) και Αστέρα Τρίπολης (4-2), η ΑΕΚ διεύρυνε το εν Ελλάδι αήττητο σερί της στα 20 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (13-7-0), ανέβηκε στους 55 πόντους και παρέμεινε πρώτη, στο +1 από τον ΠΑΟΚ και στο +3 απ’ τον Παναθηναϊκό, στο +5 απ’ τον Ολυμπιακό. Μάλλον είναι έτοιμος ο Λιβάι Γκαρσία, ωστόσο δε θα είναι βασικός. Λογικά θα δούμε αρκετές αλλαγές απ’ τον Αλμέιδα.

ΑΕΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 9/14 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 στα 11/14 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον ΟΦΗ. Το 1-0 ο Ροσέρο στο 9’, το 2-0 έκανε ο Κόντε στο 19’. Μείωσε ο ΟΦΗ στο 68’ με τον Μπάκιτς, ο ίδιος παίκτης στο 83’ με πέναλτι το τελικό 2-2.

Είναι σε καλό μομέντουμ, θα έπρεπε να έχει κερδίσει τον ΟΦΗ την Κυριακή, αλλά δε διαχειρίστηκε καλά το τελευταίο 20λεπτο και περιορίστηκε σε οδυνηρή ισοπαλία. Μπήκε με εξαιρετική ψυχολογία στο γήπεδο, είχε αυτοπεποίθηση, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 19’ και έβαλε τις βάσεις για ακόμη μια νίκη. Ωστόσο, στο δεύτερο 45λεπτο οι Κρητικοί έκαναν αντεπίθεση διαρκείας, μείωσαν με τυχερό γκολ του Μπάκιτς και ισοφάρισαν στο 83’ με πέναλτι, στο φινάλε είχαν κλασική ευκαιρία για την ολική ανατροπή!

«Στο δεύτερο μέρος ίσως από το ένστικτο της επιβίωσης, δώσαμε παραπάνω χώρο στον αντίπαλο αλλά ακόμα και μέχρι το 2-1, ο ΟΦΗ δεν είχε σημαντική ευκαιρία ή έστω να δούμε ότι θα γυρίσει το παιχνίδι. Έγινε το 2-1, με το τυχερό γκολ του Μπάκιτς, με την κόντρα και από εκεί και ύστερα η αλήθεια είναι ότι θέλαμε να κρατήσουμε το σκορ, προήλθε άλλο ένα γκολ από το πέναλτι και βρεθήκαμε με την πλάτη στον τοίχο», είπε ο κόουτς Γρηγορίου.

Τρίτη σερί αγωνιστική που δε χάνει η ομάδα του μετά το εκτός έδρας 2-1 επί του Βόλου και το εντός έδρας 0-0 με τον Άρη, με 17 πόντους είναι μαζί με Κηφισιά και Βόλο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -2 απ’ την παραμονή. Κλείνει την κανονική περίοδο με ΑΕΚ και Ατρόμητο (εντός). Τιμωρημένοι οι Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ροσέρο και Ριένστρα, αμφίβολοι οι Παμλίδης και Νάγκι, θα δούμε σύνθεση ανάγκης.