*Προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022. Ο 1ος κάθε ομίλου προκρίνεται στα τελικά, ο 2ος παίζει μπαράζ.

*Στον πρώτο γύρο: Ισλανδία – Βόρεια Μακεδονία 2-2.

*Η Βόρεια Μακεδονία θα είναι δεύτερη με τέσσερα σενάρια: α) με νίκη, β) με ισοπαλία και μη νίκη της Ρουμανίας, γ) με ήττα, ήττα της Ρουμανίας και μη νίκη της Αρμενίας, δ) ήττα, ισοπαλία της Ρουμανίας και νίκη της Αρμενίας, εκεί θα μετρήσει η διαφορά τερμάτων (+10 η Βόρεια Μακεδονία, +3 η Ρουμανία, -8 η Αρμενία). Αδιάφορη η Ισλανδία, έχει αποκλειστεί.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Μουντιάλ

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πήρε μεγάλο αποτέλεσμα στην έδρα της Αρμενίας και σήμερα κρατά την τύχη στα χέρια της. Στάθηκε τυχερή στα πρώτα λεπτά, η Αρμενία είχε μεγάλες φάσεις, σκόραρε δύο φορές στις πρώτες ισάριθμες σοβαρές επισκέψεις της. Από εκεί και έπειτα το ματς πήρε τον δρόμο του, η Βόρεια Μακεδονία βρήκε χώρους για να κάνει ό,τι θέλει στο χορτάρι, σκόραρε άλλες τρεις φορές στο δεύτερο μέρος, οι δύο εκ των οποίων με πέναλτι, το τελικό 5-0 δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση της κυριαρχίας της.

Η νίκη της συνδυάστηκε με αναπάντεχο «δώρο» της Ρουμανίας, που έμεινε στο εντός έδρας 0-0 με την αδιάφορη Ισλανδία και έτσι οι γείτονες ανέβηκαν στη δεύτερη θέση και το +1 απ’ την τρίτη. Αυτό σημαίνει ότι σήμερα κρατούν την τύχη στα χέρια τους, με νίκη θα είναι σίγουρα δεύτεροι και θα πάνε στα μπαράζ, ενώ υπάρχουν σενάρια που τους στέλνουν εκεί ακόμη και χωρίς «τρίποντο». Επιστρέφει ο αμυντικός Στ. Ριστόφσκι.

Εθνική Βόρειας Μακεδονίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Ντιμιτριέφσκι (Ράγιο Βαγεκάνο), Σισκόφσκι (Δόξα Κατωκοπιάς), Γιάνκοφ (Ραμποτνίτσκι) – Αμυντικοί: Στέφαν Ριστόφσκι (Ντινάμο Ζάγκρεμπ), Αλιόσκι (Αλ-Αχλί), Ριστέφσκι (ΑΕ Λεμεσού), Μούσλιου (Φέχερβαρ), Βελκόφσκι (Ριέκα), Ζάικοφ (Λέφσκι), Ασκόφσκι (Σέπσι), Σεραφίμοφ (ΖΤΕ), Τοντορόσκι (Ραντνίτσκι) – Μέσοι: Σπιρόφσκι (Μαριούπολ), Μπάρντι (Λεβάντε), Ελμάς (Νάπολι), Κοσταντίνοφ (Ρουζομπερόκ), Τσουρλίνοφ (Σάλκε), Τότρε (Τίρανα), Ατανάσοφ (Χάιντουκ), Ετέμι (Ιστανμπούλσπορ) – Επιθετικοί: Τραϊκόφσκι (Όλμποργκ), Μίλαν Ριστόφσκι (Σπαρτάκ Μόσχας), Μιλόφσκι (ΜΤΚ), Μπαμπούνσκι (Μπότεφ Βράτσα).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 5-0 επί της Αρμενίας. Στο 0-2 το ημίχρονο με τα γκολ των Τραϊκόφσκι και Μπάρντι, το 0-3 έκανε ο Μπάρντι στο 66’ με πέναλτι, το 0-4 ήρθε απ’ τον Ριστόφσκι στο 79’, το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ξανά ο Μπάρντι με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 6/7 No Goal (δες το στην Stoiximan).

*Το Over 2,5 επιβεβαιώθηκε στα 5/7 τελευταία ματς.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΙΣΛΑΝΔΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν είχε ρεαλιστικές ελπίδες για διεκδίκηση της πρόκρισης, ωστόσο παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στο εκτός έδρας ματς με τη Ρουμανία την Πέμπτη. Ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε μεγάλες ευκαιρίες, μπορούσε να προηγηθεί. Έχασε μέτρα στο δεύτερο 45λεπτο, η Ρουμανία «καιγόταν» περισσότερο για το αποτέλεσμα και το έδειξε, είχε μερικές σοβαρές ευκαιρίες και δοκάρι στο 85’. Έτσι όπως πήγε το ματς, η ισοπαλία ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Τρίτο σερί ματς των προκριματικών που δε χάνει η Ισλανδία, είχαν προηγηθεί το 4-0 επί του αδύναμου Λιχτενστάιν και το εντός έδρας 1-1 με την Αρμενία, έχει ρεκόρ 2-3-4. Έχασε μόλις μια φορά στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές του ομίλου, εντός έδρας 0-4 απ’ τη Γερμανία, με 9 πόντους είναι στο -6 απ’ τη δεύτερη Βόρεια Μακεδονία, έχει αποκλειστεί.

Εθνική Ισλανδίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Ρούναρσον (Λέουβεν), Γκούναρσον (Μπρέντφορντ), Όλαφσον (Μίντιλαντ) – Αμυντικοί: Σέβαρσον (Βαλούρ), Σκούλασον (Νόρκεπινγκ), Τοράρινσον (Νέα Υόρκη Σίτι), Ίνγκι Μπιάρνασον (Λέτσε), Σάμπστεντ (Μπόντο Γκλιμτ), Λέιφσον (Στρόμσγκοντσετ), Γκρέταρσον (Μπλάκπουλ), Όλαφσον (Έσμπιεργκ) – Μέσοι: Μπ. Μπιάρνασον (Αδάνασπορ), Τράουστασον (Νιού Ίνγκλαντ), Γκούντμουντσον (Άλκμααρ), Πορστάινσον (Άαρχους), Μπάλντουρσον (Κοπεγχάγη), Γιοχάνεσον (Κοπεγχάγη), Τόρντασον (Σίλκεμποργκ), Χέλγκασον (Λέτσε), Έλερτσον (ΣΠΑΛ) – Επιθετικοί: Κιάρτασον (Βαλερένγκα), Α. Γκούντμουντσον (Έλφσμποργκ), Γκουντγιόνσεν (Ρεάλ Μαδρίτης Β’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Ρουμανία. Έγινε καλό ματς, αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, η Ρουμανία είχε δοκάρι στο 85’.