*3η αγωνιστική.

ΝΟΡΤΖΕΛΑΝΤ

Με αντίπαλο και την κόπωση θα μπει στο γήπεδο σήμερα η Νόρτζελαντ. Την Πέμπτη υποδέχτηκε την ΑΪΚ για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ, ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε στο 11’ με τον Άντερσεν, όμως στη συνέχεια ο αντίπαλος βρήκε τα πατήματα του. Έχασε απίστευτη ευκαιρία η ΑΪΚ στο φινάλε του ημιχρόνου (σε κενή εστία), ενώ στο 50’ ο Ελιουνούσι έχασε πέναλτι (πολύ κακή εκτέλεση, μπλόκαρε ο Λάρσεν). Άξιζε να σκοράρει η ΑΪΚ, η Νόρτζελαντ πήρε αυτό που ήθελε στο φινάλε και θα πάει στη Σουηδία με πλεονέκτημα. Σε εξέλιξη βρίσκεται εδώ και δύο εβδομάδες το εγχώριο πρωτάθλημα, στην πρεμιέρα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Έσμπιεργκ εντός έδρας και την Κυριακή παραχώρησε 1-1 στην έδρα της Άαρχους. Έχει βλέψεις στο φετινό πρωτάθλημα, δύσκολα θα μπορέσει να μπει στην «τριάδα», μεγάλος της στόχος είναι η τέταρτη θέση. Εκτός αποστολής οι τραυματίες Μ. Γιένσεν (Μέσος, 1, 0), Έιμον (Επιθετικός).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 κόντρα στην ΑΪΚ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Έρχεται από 4/5 Under 2.5 (δες το στον Stoiximan).

Το Νόρτζελαντ – Βέντσισελ παίζει στον Stoiximan

ΒΕΝΤΣΙΣΕΛ

Από την άλλη πλευρά, η Βεντσισέλ πραγματοποιεί σούπερ εκκίνηση στη νέα σεζόν. Έκανε φοβερή πρεμιέρα με το εντός έδρας 3-2 επί της Οντένσε, πήρε ψυχολογία και την περασμένη εβδομάδα συνέχισε με το εκτός έδρας 2-3 επί της Έσμπιεργκ. Σκόραρε δύο φορές στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους και έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση, είδε τον αντίπαλο να μειώνει στην αρχή του δεύτερου μέρους, όμως το 1-3 στο 70’ έδωσε τέλος οριστικά στο ματς. Αυτές οι δύο νίκες δείχνουν ότι μάλλον άπαντες υποτίμησαν τη δυναμική της Βέντσισελ, η οποία βρίσκει πάρα πολύ εύκολα φάσεις και γκολ, αν συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς όχι μόνο δε θα έχει πρόβλημα με την παραμονή, αλλά θα θέσει υποψηφιότητα και για διακρίσεις. Επιστρέφει ο Σβένινγκσεν (Αμυντικός, 1, 0), δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Έσμπιεργκ.

Στατιστικό: 2/2 Over 3.5 + G/G μετράει στο πρωτάθλημα.