ΣΙΑΤΛ

Τραγωδία το Σιάτλ στο μεσοβδόμαδο εκτός έδρας ματς με το Κολόμπους, υπέστη μια αναπάντεχα «βαριά» ήττα. Αντιμετώπισε μια ομάδα που θεωρητικά είναι στα μέτρα του, όμως αυτό δεν αποδείχτηκε στο γήπεδο. Έχανε 2-0 στο 21’ και το ματς έδειχνε να έχει πάρει το δρόμο του, το 3-0 στο 59’ τελείωσε οριστικά την αναμέτρηση και μετέτρεψε σε αγγαρεία τα υπόλοιπα λεπτά. Ήταν η πρώτη ήττα έπειτα από δύο σερί εντός έδρας νίκες για το Σιάτλ, αμφότερες με σκορ 1-0 επί των Σολτ Λέικ και Πόρτλαντ, παιχνίδια όπου οι γηπεδούχοι έδωσαν έμφαση στην άμυνα, κάτι που θέλουν να πράξουν και σήμερα. Έμειναν στους 16 βαθμούς και υποχώρησαν στην 8η θέση της δυτικής περιφέρειας, στο +2 απ’ τη Μινεσότα και το -2 απ’ το Λος Άντζελες. Αξιόμαχο εντός έδρας το Σιάτλ, έχασε μόλις μια φορά φέτος, μετράει ρεκόρ 3-2-1.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 για το Σιάτλ κόντρα στο Κολόμπους.

Στατιστικό: Από τέσσερα σερί NG έρχεται το Σιάτλ ανεξαρτήτως έδρας (δες το στον Stoiximan).

Δείτε τα προγνωστικά Αμερικής (κλικ εδώ)

Το Σιάτλ – Χιούστον παίζει στον Stoiximan

ΧΙΟΥΣΤΟΝ

Έπρεπε να επιστρέψει στις νίκες το Χιούστον στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι με το Σολτ Λέικ, τα κατάφερε με έμφαση και χαρακτήρα. Ερχόταν απ’ το εκτός έδρας 0-0 στο τοπικό ντέρμπι του Τέξας με το Ντάλας, είχαν προηγηθεί δύο σερί εκτός έδρας ήττες από Φιλαδέλφεια και Ατλάντα, όπου δέχτηκε συνολικά 6 γκολ. Αισθανόταν υποχρέωση να κερδίσει το Σολτ Λέικ, τα κατάφερε πολύ πιο άνετα απ’ όσο περίμενε, το τελικό 5-1 μιλάει από μόνο του. Προηγήθηκε 2-0 στο 15’, στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 3-0 και τα πάντα είχαν τελειώσει. Κάπως έτσι, έφτασε τους 23 βαθμούς σε 14 παιχνίδια και είναι στην δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας, στο -2 από το πρωτοπόρο Κάνσας, που έχει παιχνίδι περισσότερο. Προβληματικό εκτός έδρας το Χιούστον, δεν έχει νίκη φέτος, μετράει ρεκόρ 0-1-5, σκόραρε μόλις 1 γκολ στις πέντε τελευταίες εξόδους!

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 5-1 για το Χιούστον κόντρα στο Σολτ Λέικ.

Στατιστικό: Από 7/8 Over 2,5 προέρχεται το Σικάγο ανεξαρτήτως έδρας.