Στον πρώτο γύρο: Ρόμα – Πεσκάρα 3-2

* Η Πεσκάρα αγνοεί τη νίκη στα 15 από τα 16 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Ρόμα διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα πέντε από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Ρόμα επικράτησε από το ημίχρονο στα έξι από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΠΕΣΚΑΡΑ

Το σχεδιασμό της επόμενης σεζόν στο πρωτάθλημα της Σέριε Β ξεκίνησε η Πεσκάρα, η οποία με τους 14 βαθμούς που συγκέντρωσε συνεχίζει να βρίσκεται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος. Στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση αγνοεί τη νίκη, σημειώνοντας δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Μίλαν (1-1 εντός έδρας) και Έμπολι (1-1 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Ζέμαν δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γιουβέντους την προηγούμενη βδομάδα (2-0 εντός έδρας).

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 22’ ο Ιγκουαϊν. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα. Στις 16 συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν τα «δελφίνια» για το πρωτάθλημα σημείωσαν μόλις μία νίκη, πέντε ισοπαλίες και δέκα ήττες (16-33 τα γκολ).

Ο προπονητής της Πεσκάρα θα τεθεί αντιμέτωπος απόψε με τη Ρόμα, στην τεχνική ηγεσία της οποίας κάθισε σε δύο διαφορετικές περιόδους (1997/99 και 2012/13). «Επέστρεψα στην Πεσκάρα γιατί πίστευα πως μπορούμε να κάνουμε κάτι σημαντικό, αν και όλοι ήταν πεπεισμένοι για τον υποβιβασμό της. Είχαμε την ευκαιρία να πετύχουμε, ωστόσο δεν την εκμεταλλευτήκαμε. Πλέον, χτίζουμε μία πιο καλά δομημένη ομάδα για του χρόνου», υπογράμμισε σε συνέντευξη που παραχώρησε ο 69χρονος Τσέχος προπονητής.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Πεσκάρα από τη Γιουβέντους, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Πεσκάρα για το πρωτάθλημα (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΡΟΜΑ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα θέλει να επιστρέψει απόψε κόντρα στην Πεσκάρα η Ρόμα στο πρωτάθλημα. Αφού επικράτησε των Παλέρμο (3-0 εκτός έδρας), Σασουόλο (3-1 εντός έδρας), Έμπολι (2-0 εντός έδρας) και Μπολόνια (3-0 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Σπαλέτι σκόνταψε την προηγούμενη βδομάδα εντός έδρας με την Αταλάντα (1-1). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Κούρτιτς στο 22’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 50’ με τον Τζέκο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Με το γκολ που σημείωσε ο 31χρονος Βόσνιος επιθετικός έφτασε συνολικά τα 25 σε 32 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «τζιαλορόσι» για την ίδια διοργάνωση γνώρισαν μόλις μία ήττα, αυτή από τη Σαμπντόρια (3-2) στις 29 Ιανουαρίου. Στις υπόλοιπες έξι πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες. Στις πέντε διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Την τελευταία φορά που επισκέφτηκαν την έδρα της Πεσκάρα επικράτησαν με 1-0 για το πρωτάθλημα της Σέριε Α στις 25 Νοεμβρίου του 2012. Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ η Ρόμα ήρθε σε συμφωνία με τον Ουνάι Έμερι για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της το καλοκαίρι. Ωστόσο, ο 45χρονος Ισπανός διέψευσε τα δημοσιεύματα στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε πριν την αναμέτρηση της Παρί Σεν Ζερμέν με την Μονπελιέ. «Έχω συμβόλαιο συνεργασίας με την Παρί Σεν Ζερμέν και για την επόμενη σεζόν. Δεν είναι διαθέσιμος στην αγορά», υπογράμμισε μεταξύ άλλων.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ρόμα και Αταλάντα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.