*Στον πρώτο γύρο: Γκαζ Μετάν Μέντιας – Ουν. Κραϊόβα 2-2

ΟΥΝ. ΚΡΑΪΟΒΑ

Την τρίτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Κραϊόβα, μετά και από αυτές κόντρα σε Μποτοσάνι (1-0) και Στεάουα (1-2). Το προηγούμενο Σάββατο, η ομάδα του Γκεόργκε Μουλτέσκου φιλοξενήθηκε από την Ντιναμό, από την οποία και γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1. Το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων στο παιχνίδι αυτό, σημείωσε στο 74ο λεπτό ο Γκουστάβο Ντι Μάουρο, ο οποίος και μείωσε απλά για το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά και από αυτή την ήττα της, η Κραϊόβα μετράει 40 βαθμούς, ούσα και στην τέσσερις θέση της βαθμολογίας, όπου και “συγκατοικεί” μαζί με την Κλουζ. Εκτός έδρας μετράει εννέα νίκες, μια ισοπαλία και δυο ήττες μέχρι τώρα. Εκτός είναι ο τραυματίας Γιόβαν Μάρκοβιτς (ΕΠ 0/0), καθώς και ο τιμωρημένος Γκουστάβο Ντι Μάουρο (ΕΠ 15/3). Εκτός αποστολής παρέμειναν οι Στέφαν Άτσκα (ΑΜ 22/0), Μάντσον (ΑΜ 8/0) και Νούνο Ρότσα (ΜΕ 24/5).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ντιναμό για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

Δείτε τα Προγνωστικά Ρουμανίας (Κλικ εδώ)

ΓΚΑΖ ΜΕΤΑΝ ΜΕΝΤΙΑΣ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης παραμένει εδώ και πέντε αγωνιστικές η Γκαζ Μετάν Μέντιας, η οποία και μετράει δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη Κυριακή, η ομάδα του Κριστιάν Πουστάι φιλοξένησε την Στεάουα, από την οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ, με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ωστόσο, στο ξεκίνημα της επανάληψης κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το τέρμα του Σικόρσκι στο 53′, με το 1-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά και από αυτή την ισοπαλία της, η Γκαζ Μετάν Μέντιας υποχώρησε στην έκτη θέση με 39 βαθμούς σε 25 παιχνίδια. Με 36 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει μια από τις καλύτερες επίθεσεις της κατηγορίας. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της. Μοναδικός απόντας από το σημερινό παιχνίδι είναι ο Άλεξ Μουντεάνου (ΜΕ 25/5), ο οποίος και συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Στεάουα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.