* Προκριματικά Ευρώπης για το Μουντιάλ 2018. Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε εννιά ομίλους (επτά όμιλοι των έξι ομάδων και δύο όμιλοι των πέντε ομάδων). Οι εννιά πρώτοι των ομίλων προκρίνονται απευθείας στα τελικά, ενώ οι οκτώ καλύτεροι δεύτεροι θα συμμετάσχουν στα πλέι οφ, από όπου θα προκύψουν τέσσερα ακόμα εισιτήρια.

2ος όμιλος (4 αγ.): Ελβετία 12, Πορτογαλία 9, Ουγγαρία 7, Νήσοι Φερόε 4, Λετονία 3, Ανδόρα 0

Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία των ομίλων (Κλικ Εδώ)

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Μουντιάλ 2018 (Κλικ Εδώ)

ΑΝΔΟΡΑ

Στην τελευταία θέση του 2ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 βρίσκεται η Ανδόρα μετά το πέρας τεσσάρων αγωνιστικών, στις οποίες γνώρισε ισάριθμες ήττες από τις Λετονία (1-0 εντός έδρας), Πορτογαλία (6-0 εκτός έδρας), Ελβετία (2-1 εντός έδρας) και Ουγγαρία (4-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία στις 13 Νοεμβρίου του 2016 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 33’ με τον Γκέρα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Λανγκ διπλασίασε τα τέρματά τους. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 73’ ο Γκιούρσκο ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Σαλάι δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’.

Μέσα στο 2017 το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Κόλντο Άλβαρεζ έδωσε φιλική αναμέτρηση με αντίπαλο το Σαν Μαρίνο, στην οποία επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 στις 22 Φεβρουαρίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λίμα (28’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 66’ ο Κ. Μαρτίνεζ. Χωρίς νίκη παραμένει η Ανδόρα στις 41 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε σε όλες τις διοργανώσεις, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και 39 ήττες! Η τελευταία φορά που πανηγύρισε το «τρίποντο» χρονολογείται στις 13 Οκτωβρίου του 2014 κόντρα στην ΠΓΔΜ (1-0).

Προηγούμενο ματς: Η Ανδόρα επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του Σαν Μαρίνο σε φιλική αναμέτρηση των δύο ομάδων.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα εννέα από τα δέκα τελευταία παιχνίδια της Ανδόρας σε όλες τις διοργανώσεις.

Το Ανδόρα – Νήσοι Φερόε παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΝΗΣΟΙ ΦΕΡΟΕ

Τέσσερις βαθμούς κατάφεραν να συγκεντρώσουν οι Νήσοι Φερόε μετά το πέρας ισάριθμων αγωνιστικών στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Όλσεν αναδείχθηκε ισόπαλο με την Ουγγαρία (0-0 εντός έδρας), ενώ στη συνέχεια επικράτησε της Λετονίας (2-0 εκτός έδρας). Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Πορτογαλία (6-0 εντός έδρας) και Ελβετία (2-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία στις 13 Νοεμβρίου του 2016 οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντερντιγιόκ στο 27’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε επτά λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Λιχτστάινερ.

Με τους τέσσερις βαθμούς που συγκέντρωσαν οι Νήσοι Φερόε βρίσκονται στην 4η θέση του 2ου ομίλου απέχοντας πέντε από τη 2η Πορτογαλία. Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν σε όλες τις διοργανώσεις σημείωσαν δύο νίκες και ισάριθμες ήττες. Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Μόλις μία φορά συνάντησαν στο παρελθόν οι Νήσοι Φερόε την Ανδόρα σε φιλική αναμέτρηση. Αυτή ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ στην έδρα των πρώτων στις 3 Φεβρουαρίου του 1999.

Προηγούμενο ματς: Οι Νήσοι Φερόε γνώρισαν την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ελβετία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια των Νήσων Φερόε σε όλες τις διοργανώσεις (βρήκαμε το under 2,5 στην Goalbet σε ποσοστό 1.50)