*Νοκ-άουτ παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον 3ο προκριματικό γύρο τον νικητή τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

Χόνβεντ – Μάλμε στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΧΟΝΒΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Ουγγαρια, 258)

Αξιοποίησε τον παράγοντα έδρα στον προηγούμενο προκριματικό γύρο η Χόνβεντ, ξεπερνώντας στην παράταση το εμπόδιο της Χόνβεντ (1-1 κανονικός αγώνας, 2-1 στην παράταση). Ό,τι δεν συνέβη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έγινε στο φινάλε της συνάντησης, όπου προηγήθηκε στο 90’ και δέχθηκε την ισοφάριση ένα λεπτό αργότερα. Στην παράταση αποδείχθηκε πιο τολμηρή από την αντίπαλο, σκόραρε στο 105’ παίρνοντας την πρόκριση.

Συμμετέχει για τρίτη διαδοχική χρονιά στα προκριματικα του Γιουρόπα Λιγκ (εξασφάλισε τη συμμετοχή της μέσω της κατάκτησης του Κυπέλλου), στις δύο προηγούμενες παρουσίες της αποκλείστηκε στον 2ο προκριματικό γύρο, το 2018 απ’ την Προγκρές και το 2019 από την Κραϊόβα. Σε εξέλιξη το πρωτάθλημα της Ουγγαρίας, με την Χόνβεντ να ξεκινάει τις υποχρεώσεις της με δύο ήττες και το περασμένο Σάββατο να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκης κερδίζοντας 4-2 τη Ντιοσγκόρι εκτός έδρας. Δεν υπολογίζονται οι μέσοι Μποκσκάι και Νάγκι.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 4-2 κόντρα στη Ντιοσγκόρι για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ζότερ στο 16’, διπλασίασε τα τέρματά της στο 41’, δέχθηκε τη μείωση στο 42’ και την ισοφάριση στο 45’+2’. Απέκτησε ξανά το προβάδισμα με τον Γκάζνταγκ στο 63’ και έκανε το 2-4 με τον Ουγκράι στο 89’.

ΧΟΝΒΕΝΤ Στατιστικά

*G/G τα τέσσερα φετινά παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan).

*Over 2.5 τα τέσσερα φετινά παιχνίδια της

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ.

Παίξε νόμιμα στη Stoiximan +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΜΑΛΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ (Σουηδία, 66)

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε την περασμένη Κυριακή η Μάλμε, παραχωρώντας 0-0 με την ΑΪΚ Στοκχόλμης εντός έδρας. Είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, σπατάλησε πολλές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη, αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω για μία ώρα αγώνα και με διπλό αριθμητικό πλεονέκτημα στις καθυστερήσεις, αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να παραβιάσει την εστία της αντιπάλου και έμεινε μοιραία στο μηδέν.

Τρίτη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη η Μάλμε, είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με την Έλφσμποργκ και την εκτός έδρας ήττα από την Έρεμπρο (3-2), βρίσκεται σταθερά στην κορυφή, στο +6 απ’ την Χάκεν και στο +7 απ’ την Έλφσμπογκ έχοντας από αμφότερες παιχνίδι παραπάνω.

Σε ευρωπαϊκό επίπεδο, τα λόγια περισσεύουν, είναι ομάδα που παίζει σχεδόν κάθε χρόνο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, μετράει 164 ματς (57-36-71), τα τελευταία δύο χρόνια έφτασε μέχρι τους “32” του Γιουρόπα Λιγκ. Φέτος, ξεκίνησε την ευρωπαϊκή της περιπέτεια απ’ τον 1ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, επικράτησε δίκαια 2-0 της πολωνικής Κρακόβια Κρακόφ εντός έδρας και έχει φυσικά στόχο να μπει στους ομίλους της διοργάνωσης. Στα καθαρά αγωνιστικά, αμφίβολοι δίνονται ο αμυντικός Μπέιμο και ο χαφ Κρίστιανσεν (δεύτερος σκόρερ της).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την ΑΪΚ Στοκχόλμης για το πρωτάθλημα. Η αντίπαλος ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες (66’, 90’+5’).