3η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Μετρούν 6 διαδοχικές ισοπαλίες μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΧΕΤΑΦΕ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 3-0 εκτός έδρας, από τη Τζιρόνα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 12’ ο Ερέρα σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 55’ και στο 65’ ο Στουάνι σκόραρε δύο φορές και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Χετάφε παρουσίασε ένα διαφορετικό πρόσωπο στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, καθώς έχασε ευκολα στην Καταλονία, από τη Τζιρόνα (3-0). Ένα γκολ στο ημίχρονο και ακόμα δύο λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, συνιστούν μια όχι και τόσο ικανοποιητική απόδοση.

Αντίθετα, ήταν πολύ μαχητική και κατά διαστήματα σκληρή απέναντι στη Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα της σεζόν, κράτησε το 0-0 και ανταμείφθηκε με τον πρώτο της βαθμό. Η παρουσία του Χοσέ Μπορδαλάς εγγυάται μια καλύτερη και πιο σταθερή εικόνα αγωνιστικά, όμως δείχνει ότι χρειάζεται κάποιο χρόνο ακόμα.

“Η Αλαβές έρχεται με τη νοοτροπία να κερδίσει ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι. Έχει το ηθικό στα ύψη, είμαστε δύο ομάδες που θέλουν τη νίκη και έχουμε μεγάλη ανάγκη να το πετύχουμε”, δήλωσε ο τεχνικός των Μαδριλένων.

Όσον αφορά την αποστολή, δεν είναι στο 100% ο Αραμπάρι, εκτός οι Λουίς Μίγια, Καρμόνα και Ενές Ουνάλ με τραυματισμούς, εξέτισε ο Χουάν Μάτα.

Χετάφε Στατιστικά

*3/6 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*5/8 αναμετρήσεις είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/10 εντός έδρας

ΑΛΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 4-3 εντός έδρας της Σεβίλλης, για το πρωτάθλημα. Στο 7’ ο Ριόχα το 1-0, στο 13΄ ο Αμπκάρ με αυτογκόλ το 1-1. Στο 41’ ο Λαμέλα σκόραρε για το 1-2 και στο 44’ ο Ντουάρτε ισοφάρισε σε 2-2 για το ημίχρονο. Στο 54’ και στο 59’ ο Κίκε Γκαρθία σκόραρε για το 4–2, ενώ στο 90+7’ ο Μιρ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Αλαβές πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη, εντός έδρας, απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο και το ηθικό της είναι στα ύψη. Επικράτησε της Σεβίλλης (4-2), με πρωταγωνιστή στο δεύτερο μέρος τον Κίκε Γκαρθία ο οποίος πέτυχε τα δύο τέρματα της νίκης.

Πρώτη επιτυχία στη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς έχασε στην πρεμιέρα. Ήταν μαχητική απέναντι στη Κάδιθ στην Ανδαλουσία, όμως ηττήθηκε χάρη σ’ ένα γκολ από νωρίς και δεν απέφερε καρπούς η δική της προσπάθεια να βρει δίχτυα.

Προχώρησε σε δύο μεταγραφικές κινήσεις, απέκτησε τον Ιάνις Χάτζι από τη Ρέιντζερς και τον Σάμου Ομοροντιόν με τη μορφή δανεισμού από την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία πρόσφατα τον έκανε δικό της καταβάλλοντας τη ρήτρα του στη Γρανάδα.

“Ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί έως τώρα και θέλω να διατηρήσουμε αυτό το επίπεδο”, είπε μεταξύ άλλων, ο Λουίς Γκαρθία. Απών με σοβαρό τραυματισμό ο φορ Σιμεόνε, δεν αναφέρθηκαν άλλα προβλήματα τραυματισμων.