*15η αγωνιστική

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με το Αννόβερο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Νιντερλέχνερ (29′) και Κλέμενς (45′). Απάντησαν ισάριθμες οι Νίλσεν (67′) και Βόγκλσαμερ (80′).

Εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία της στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας στις δύο από τις τρεις συνολικά ευκαιρίες εντός στόχου που δημιούργησε. Κράτησε παθητικό ρόλο στο δεύτερο, με το Αννόβερο να αρπάζει την ευκαιρία ισοφαρίζοντας με τη συμπλήρωση των 80′. Τρίτη σερί ισοπαλία για τη Χέρτα που παραμένει αήττητη σε τέσσερις αγωνιστικές, στις πέντε τελευταίες εντός έδρας γνώρισε μία ήττα από την πρωτοπόρο Ζανκτ Πάουλι (2-1) στις 30 Σεπτεμβρίου (τρεις νίκες, μία ισοπαλία).

Το συγκρότημα του Νταρντάι θα αντιμετωπίσει για πρώτη φορά την Έλβερσμπεργκ. “Πρόκειται για μία ομάδα που παίζει καλό ποδόσφαιρο και πετυχαίνει όμορφα γκολ”, ανέφερε μεταξύ άλλων αυτός. Την Τετάρτη (6/11) οι πρωτευουσιάνοι υποδέχονται το Αμβούργο για τους “16” του Κυπέλλου Γερμανίας.

ΧΕΡΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 13/14 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΕΛΒΕΡΣΜΠΕΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-1) της Πάντερμπορν. Ο Κλάας έκανε το 1-0 στο 22′ για τους φιλοξενούμενους. Τα δεδομένα ανέτρεψαν Σνέλμπαχερ (41′, 49′), Στοκ (57′) και Νέουμπαουερ (60′).

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στην πρώτη ευκαιρία εντός στόχου που κατέγραψε η Πάντερμπορν, παρόλα αυτά δεν το έβαλε κάτω ανατρέποντας τα δεδομένα λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Για άλλη μία φορά εξαιρετική η Έλβερσμπεργκ, εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη αμυντική λειτουργία και την κακή μέρα του τερματοφύλακα Χουτ πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη της σε πέντε αγωνιστικές.

Υπέστη μόλις μία ήττα στις δέκα τελευταίες από την πρωτοπόρο Ζανκτ Πάουλι (2-0 εντός) στις 3 Νοεμβρίου (επτά νίκες, δύο ισοπαλίες). Ο Χορστ Στέφεν αντιμετωπίζει για πρώτη φορά ως προπονητής τη Χέρτα. Στις πέντε συνολικά αναμετρήσεις που έδωσε απέναντί της ως ποδοσφαιριστής σημείωσε τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες.