*Στον πρώτο γύρο: Γιορκ – Χάλιφαξ 1-1

*Δύο σερί αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΧΑΛΙΦΑΞ

Προηγούμενο ματς: Η Χάλιφαξ έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Χάρτλπουλ με πέναλτι του Ντιεσερούβε στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Χάλιφαξ ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Χάρτλπουλ, μόλις δεύτερη ήττα της στους εννιά τελευταίους αγώνες, αλλά με εφτά νίκες στο ίδιο διάστημα! Οι τέσσερις εξ αυτών είναι στα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της.

Παρόλο που μεγάλο της όπλο παραμένει η πολύ δυνατή της άμυνα, μία από τις καλύτερες της κατηγορίας, αλλά όπως φάνηκε και στο τελευταίο παιχνίδι, η επίθεση της όταν δεν βρίσκει λύσεις, αποδεικνύεται το πρόβλημα.

Είναι εκτός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση της ανόδου. Αλλά είναι όγδοη, σε απόσταση βολής, μόλις στο -3 από την πρώτη επτάδα, εκεί που μπορεί να βρεθεί με νίκη απόψε.

Χάλιφαξ Στατιστικά

*11/21 over 2,5 εντός έδρας

*13/21 G/G εντός έδρας

ΓΙΟΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Γιορκ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Τσέστερφιλντ, με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Κουίγκλεϊ στο έβδομο λεπτό. Αλλά ισοφάρισε με τον Κουχιάρ στο 53’, παίρνοντας τη νίκη με τέρμα του Ακινιέμι στο 71ο λεπτό.

Η Γιορκ επιβεβαίωσε την εξαιρετική της αγωνιστική κατάσταση, κερδίζοντας την πρωταθλήτρια Τσέστερφιλντ με 2-1 εντός έδρας, με ανατροπή μάλιστα!

Αυτή ήταν η τρίτη της σερί νίκη, αν και έχει κερδίσει μόνο το τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι της, έπειτα από τρεις αγώνες στους οποίους είχε δύο ήττες και μία ισοπαλία.

Αυτές οι τρεις νίκες αναπτέρωσαν σημαντικά τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία, αφού έχει ξεφύγει στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού, αλλά δεν μπορεί ακόμη να νιώθει σίγουρη γι’ αυτή.