ΧΑΛΙΦΑΞ - ΓΙΟΡΚ ΣΙΤΙ Προγνωστικά

*13η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην ιστορία τους.

ΧΑΛΙΦΑΞ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Χάλιφαξ έχασε 0-4 εντός έδρας από την Γουόκινγκ, δεχόμενη από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, από τον Ντάλι στο 9’ και με αυτογκόλ του Σπενς στο 17’, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε για την αντίπαλο της ο Γκρέκο – Κοξ σε πέντε λεπτά, στο 74’ και στο 78’.

Η Χάλιφαξ ηττήθηκε με το «βαρύ» 0-4 εντός έδρας από την Γουόκινγκ, πραγματοποιώντας μία πολύ κακή εμφάνιση, δείχνοντας και πάλι έντονα προβλήματα στην επίθεση. Αυτή ήταν η τρίτη της συνεχόμενη ήττα, ενώ έχει και τρεις στο γήπεδό της, μετά από τη μία και μοναδική νίκη που έχει πάρει στην έδρα της.

Πλέον βρίσκεται ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, όμως συνεχίζει να είναι σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο -1, από δύο ομάδες οι οποίες βρίσκονται στις θέσεις παραμονής.  Και έχει τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας μαζί με την Τορκί.

Τραυματίας και απών είναι ο αμυντικός Τομ Κλαρκ, ενώ χτύπησε και ο επιθετικός Οσάγουε στον τελευταίο αγώνα, όντας αμφίβολος για απόψε.

Χάλιφαξ Στατιστικά

*Εχει 8/11 under 2,5 στο πρωτάθλημα, 3/5 εντός έδρας.

*Εχει 8/11 Ν/G στο πρωτάθλημα, 4/5 εντός έδρας.

ΓΙΟΡΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Γιορκ κέρδισε 0-5 εκτός έδρας την Μπαρνέτ, σκοράροντας δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κερ (12’), Χερστ (26’), ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Και στο δεύτερο μισό του αγώνα πέτυχε άλλα τρία γκολ, με τους Τζον – Λιούις (48’, 71’), Σόντερς (92’).

Η Γιορκ πέρασε με το εντυπωσιακό 0-5 από το γήπεδο της Μπαρνέτ, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο αγώνες που δεν είχε κερδίσει, ενώ μακριά από την έδρα της έχασε μόνο το πρώτο φετινό παιχνίδι της. Από εκείνο το σημείο και έπειτα έχει τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες στις υπόλοιπες πέντε αναμετρήσεις της.

Συνεχίζει να είναι στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο -1 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Παραμένουν εκτός οι μέσοι ΜακΛάφλιν, Ντάκγουορθ και ο αμυντικός Κρουκς που έχουν προβλήματα τραυματισμών.