24η αγωνιστική

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπαστιά – Κεβιγί 0-0

ΚΕΒΙΓΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-4 επί της Λαβάλ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Σισοκό (4′) και Σουμανό (20′) και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση (59′, 66′), στην πορεία σκόραρε ακόμη δυο φορές με τους Γιαντέ (86′) και Κουλιμπαλί (90’+5).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Κεβιγί, μετά από πέντε παιχνίδια και με απολογισμό τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζαν Λουί Γκαρσιά φιλοξενήθηκε από τη Λαβάλ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-4.

Μπήκε αρκετά δυναμικά και πήρε σαφές προβάδισμα από νωρίς, ενώ είχε ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα τέρματα μέχρι την ανάπαυλα. Επέστρεψε μουδιασμένα από τα αποδυτήρια και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση πολύ γρήγορα. Όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοση της και στα τελευταία λεπτά σκόραρε ακόμη δυο φορές, για το τελικό αποτέλεσμα.

Παρόλα αυτά, παραμένει σταθερά εντός της επικίνδυνης ζώνης και πιο συγκεκριμένα στην προτελευταία θέση, στο -5 από τη σωτηρία και πάνω μόνο από την ουραγό Βαλενσιέν. Μια ήττα στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (2-2-1).

Κεβιγί Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Αζαξιό, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Αλφαρελά στο 54ο λεπτό.

Τη νίκη πανηγύρισε και πάλι η Μπαστιά, μετά από τις δυο ήττες που υπέστη κόντρα σε Καέν (1-2 εντός) και Βαλενσιέν (3-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδων των υπηρεσιακών Λιλιάν Λασλάντ και Μισέλ Μορετί υποδέχθηκε την Αζαξιό, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι ανάμεσα τους, αμφότερες δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές προς την αντίπαλη εστία. Στη μοναδική φάση που δημιούργησε η ίδια, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, διατηρώντας τα ηνία μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Σημαντικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια για να παραμείνει στην κατηγορία, ούσα παράλληλα στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Ηττήθηκε στις 4/5 τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε και ένα διπλό, αυτό επί της Ντανκέρκ (0-5).