*23η αγωνιστική

*Επιτρέπονται μέχρι 5.000 φίλαθλοι στο γήπεδο, χωρίς φιλοξενούμενους.

*Στον πρώτο γύρο: Σασουόλο – Τορίνο 0-1

*Η Τορίνο γνώρισε μόλις μία ήττα στις έντεκα τελευταίες αγωνιστικές με τη Σασουόλο (έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες).

*Δεν σημειώθηκε ισοπαλία στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές μεταξύ των δύο ομάδων στο Τορίνο.

ΤΟΡΙΝΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ιδανικά ξεκίνησε το 2022 η Τορίνο, πανηγυρίζοντας δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές. Την προηγούμενη βδομάδα άλωσε το “Luigi Ferraris” επικρατώντας (με ανατροπή) της Σαμπντόρια (2-1). Καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, δημιούργησαν συνολικά 20 ευκαιρίες αναγκάζοντας, παράλληλα, σε δέκα αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Σημαντική στιγμή ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′ για τους γηπεδούχους, με τον Κουαλιαρέλα να πιάνει από κοντά την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Η “γκρανάτα” δεν βρίσκεται μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, ωστόσο ο προπονητής της προτίμησε να κρατήσει… χαμηλά την μπάλα.

“Δεν πρόκειται να απαντήσω αν στόχος μας αποτελεί η ευρωπαϊκή έξοδος, δεν υπάρχει λόγος να βάζουμε περισσότερη πίεση στους ποδοσφαιριστές”, ανέφερε ο Ιβάν Γιούριτς. Παράλληλα, υπογράμμισε πως δεν είναι σίγουρος αν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Μπελότι και μετά την διακοπή του πρωταθλήματος. Στην αμυντική γραμμή επιστρέφει ο Τζιτζί, σίγουρα φανέλα βασικού θα πάρει ο Σανάμπρια. Επιστρέφει στον πάγκο ο Ανσάλντι, μετά την περιπέτεια που είχε με τον κορωνοϊό.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Σαμπντόρια. Ο Καπούτο άνοιξε το σκορ στο 18′, ισοφάρισε ο Σίνγκο στο 27′ για τους φιλοξενούμενους. Την ανατροπή των δεδομένων πραγματοποίησε ο Πρατ (67′).

ΤΟΡΙΝΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της. (δες το στο pame stoixima live)

*Under 2,5 στα 2/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΣΑΣΟΥΟΛΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δυσκολεύτηκε περισσότερο από ό,τι περίμενε, παρόλα αυτά η Σασουόλο προσπέρασε το εμπόδιο της αποδεκατισμενος Κάλιαρι στο “MAPEI” (1-0), πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας. Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας τον εντός έδρας διασυρμό με 4-2 από την Ελλάς Βερόνα.

Ό,τι ήθελαν έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τρεις φορές πριν την ολοκλήρωση αυτού. Αντέδρασαν οι γηπεδούχοι με την έναρξη του δευτέρου, προτού ο Μπαράκ κάνει το 4-1 τρία λεπτά αργότερα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο 27χρονος Τσέχος μέσος στις καθυστερήσεις.

Από το ξεκίνημα της σημερινής αναμέτρησης στο Τορίνο θα αγωνιστεί ο Μπεράρντι, στο πλάι του θα βρεθούν οι Ρασπαντόρι και Κυριακόπουλος. Οι τρεις τους θα έχουν υποστηρικτικό ρόλο του μοναδικού επιθετικού Σκαμάκα, ο οποίος αφήνει στον πάγκο τον Ντεφρέλ. Οι “νεροβέρντι” γνώρισαν την ήττα στις πέντε τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Τορίνο (σκόραραν στις τέσσερις). Δανεικός από τη Ρόζενμποργκ ήρθε ο Σεϊντέ (ΜΕ).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Κάλιαρι. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Χάρουϊ στο 18′.