* 12η Αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΣΤΑΛ ΜΙΕΛΕΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Μιέντζ Λέγκνικα. Ο Χάμουλιτς άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, ο Ρατάιτσικ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από το 45’.

Νικηφόρα επέστρεψε από τη διακοπή των εθνικών ομάδων η Σταλ, εύκολο το τρίτο της διπλό στην σεζόν, στην έδρα της ουραγού Μιέντζ.

Στην πρώτη καλή φάση του αγώνα προηγήθηκε, η οποία βγήκε με κλέψιμο ψηλά, από τραγική παράλληλη πάσα των γηπεδούχων. Ακολούθησε τεράστια χαμένη ευκαιρία από τη Μιέντζ, αλλά η Σταλ έβρισκε χώρους να τρέξει και σε κατάσταση transition πέτυχε το 0-2. Εύκολη η διαχείριση του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, “σβηστά” το πήγε το ματς ως το τέλος δίχως να απειληθεί.

“Παίξαμε πολύ καλά από πλευράς τακτικής, καταργήσαμε όλα τα πλεονεκτήματα του αντιπάλου. Η Μιέντζ ήταν αποδυναμωμένη, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά μας. Δεν ξέρω αν οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρία στα 90 λεπτά.” δήλωσε περιχαρής ο κόουτς Μαγιέφσκι, ο οποίος αποσυμπιέστηκε μετά τις δύο βαριές ήττες πριν τη διακοπή.

Δίχως νέα προβλήματα για το σημερινό παιχνίδι, παραμένουν εκτός οι Μπαράουσκας (αμυντικός) και Τσιεπιέλα (χαφ).

ΣΤΑΛ ΜΙΕΛΕΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΠΟΓΚΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Λέχια Γκντανσκ. Η Λέχια προηγήθηκε στο 14’ με τον Γκάγιος, ο Άλκμβιστ ισοφάρισε στο 37’ και δύο λεπτά αργότερα ο Γκροζίτσκι γύρισε το παιχνίδι.

Με νίκη συνδυάστηκαν τα εγκαίνια του ανακαινισμένου γηπέδου στο Σζτσέτσιν, με την οποία η Πογκόν έπιασε κορυφή σε συνδυασμό με τις απώλειες των έτερων διεκδικητών του τίτλου.

Δεν εξαργύρωσαν την ενθουσιώδη ατμόσφαιρα της εκκίνησης οι παίκτες του Γκούσταφσον, είχαν δοκάρι νωρίς, αλλά στο transition έγινε το 0-1. Αρμοστή η αντίδραση της Πογκόν, με κυριαρχικό ποδόσφαιρο γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο. Πολλές οι απειλές σε στατικές φάσεις, με κεφαλιά από κόρνερ ήρθε η ισοφάριση και στην αντεπίθεση ο αρχικός σκόρερ σέρβιρε για την ανατροπή μέσα σε πανζουρλισμό. Μονόμπαντες οι ευκαιρίες για την Πογκόν μέχρι το 89’, θα έπρεπε να έχει “καθαρίσει” τη νίκη.

“Αντιδράσαμε καλά στο γκολ που δεχθήκαμε. Είχαμε έντονα συναισθήματα αυτή την εβδομάδα, αλλά οι παίκτες έδειξαν ότι μπορούν να τα διαχειριστούν. Δεν έχουμε ακόμη τέτοια σταθερότητα που θα μας έδινε τη σιγουριά της νίκης. Δεν υπήρξε στιγμή που να ένιωσα ότι αυτό το ματς ήταν δικό μας. Μετά από 90 λεπτά και κοιτάζοντας τα στατιστικά, μπορώ να πω ότι πετύχαμε μια δίκαιη νίκη” δήλωσε ο κόουτς Γκουστάφσον.

Επέστρεψε στο πρόγραμμα της ομάδας μετά από 14 μήνες ο χαφ Γκοργκόν, αλλά δεν αναμένεται να είναι έτοιμος πριν τη διακοπή του Μουντιάλ. Παραμένουν εκτός ο χαφ Σμολίνσκι και ο φορ Κοστόρζ.