Δημοσίευση: Κατηγορία: Πολωνία Πρωτάθλημα

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρα της Βαλερένγκα έληξαν με Under 2,5

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-4-2).

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε δίχως πρόβλημα την Ουνιόν Καρλ Μπέρνερ με 0-3 εκτός έδρας για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 51′, διπλασίασε τα τέρματά της στο 68′,  ενώ στο 82′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μπορεί στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος να μην κατάφερε να επικρατήσει της Σογκντάλ, ωστόσο την περασμένη εβδομάδα πανηγύρισε το πρώτο «τρίποντο» στην σεζόν με την σημαντική νίκη στην έδρα της Ραούφος. Το τελικό 1-2 κρίνεται δίκαιο, αφού η Βαλερένγκα μπήκε πολύ δυνατά και σκόραρε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως η γηπεδούχος μείωσε πριν την ανάπαυλα. Θα μπορούσε να βρει και τρίτο στην επανάληψη, αλλά δεν τα κατάφερε. Μεσοβδόμαδα, επικράτησε της ερασιτεχνικής Ουνιόν Καρλ Μπέρνερ με 0-3 για το κύπελλο.

Βαλερένγκα Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 0-2 της Άσκερ (Δ’) εκτός έδρας για το κύπελλο. Άνοιξε το σκορ με τον Ολντερχάιμ στο 72′, ενώ ο Ντιαμπατέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 88′.

Έχει θέσει ως στόχο την άμεση επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία και μέχρι στιγμής παρουσιάζεται σοβαρή στο ξεκίνημα. Μετά την ισοπαλία που απέσπασε στην έδρα της Άαλεσουντ, κέρδισε με δυσκολία την Μπρίνε με 1-0 την περασμένη αγωνιστική. Μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε το προβάδισμα, στην συνέχεια όμως η απόδοσή της έπεφτε με την ώρα και λίγο έλειψε να δεχτεί γκολ ισοφάρισης. Με σύμμαχο και την τύχη, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην σεζόν. Ακολούθησε η άνετη πρόκριση στον δεύτερο γύρο του κυπέλλου, επί της Άσκερ.