*Ο τεχνικός της Βααλβάικ, Χενκ Φράσερ, βρισκόταν για μια τετραετία στον πάγκο της Σπάρτα Ρότερνταμ (2018 – 2022).

*Σε φιλικό στις 5/8: Σπάρτα Ρότερνταμ – Βααλβάικ 1-0

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Βααλβάικ στα δέκα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (6-3-1).

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Σε ισορροπημένο παιχνίδι με φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στον ολλανδικό βορρά με αντίπαλο την Γκόου Αχέντ, δεν κατάφερε όμως να πάρει την νίκη παρά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που παρουσίασε. Στην επανάληψη, δέχτηκε πίεση και δεν έπαιξε το ίδιο καλά, αλλά δεν το πλήρωσε. Σε μεγάλη μέρα ο κίπερ της, που στο δεύτερο ημίχρονο φώναξε παρών όποτε χρειάστηκε. Γενικά, δείχνει να έχει αποδυναμωθεί σε σχέση με πέρυσι και αυτό φαίνεται στα τελευταία παιχνίδια της, όπου υπάρχει κούραση. Ενδεικτικό ότι έχει μόλις μία νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της (1-1-3).

«Σαφώς το να αγωνίζεται η ομάδα σου σε μια καυτή έδρα είναι ένα έξτρα κίνητρο για εσένα και τους παίκτες σου. Η Βααλβάικ είναι μια καλά δουλεμένη ομάδα και σίγουρα το ματς θα έχει δυσκολίες, αλλά θεωρώ πως μπορούμε να κερδίσουμε αν υλοποιήσουμε τα όσα είπαμε στις προπονήσεις», συνόψισε ο τεχνικός Ραϊσντάικ.

Παραμένουν τραυματίες ο εξτρέμ Σάιτο και ο στόπερ Εϊρντχάουζεν, που απουσιάζει από την αρχή της χρονιάς.

Σπάρτα Ρότερνταμ Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΒΑΑΛΒΑΙΚ

Προηγούμενο ματς: Δίχως να είναι καλύτερη και με μεγάλη δόση κυνισμού, επικράτησε με 2-1 της Φόλενταμ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 43′ κόντρα στην ροή του αγώνα, πιέστηκε αφόρητα στην επανάληψη και δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 89′, ωστόσο στις καθυστερήσεις ήταν αυτή που κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ και να πάρει εν τέλει την νίκη (90+2′).

Η επιτομή της αποτελεσματικότητας για την Βααλβάικ, που απέναντι στην Φόλενταμ κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ σε τρεις καθαρές ευκαιρίες που δημιούργησε. Τα βρήκε σκούρα και στα δύο ημίχρονα, αλλά σε ακόμη ένα ματς έδειξε ότι αμυντικά ρολάρει εξαιρετικά. Με τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία ματς έχει βρει τον ρυθμό που χρειάζεται και ανέβηκε στην μέση της βαθμολογίας, μολονότι λίγες εβδομάδες πριν βρισκόταν ουραγός και ο τεχνικός Φράσερ σχεδόν στην πόρτα της εξόδου.

«Για εμένα το παιχνίδι απέναντι στην Σπάρτα δεν διαφέρει από τα υπόλοιπα και η προσωπική μου σύνδεση με το εν λόγω σωματείο δεν επηρεάζει την δουλειά μου. Είμαι χαρούμενος στην Βααλβάικ, ειδικά από την στιγμή που στα τελευταία παιχνίδια βλέπω να γίνονται πράξη τα όσα συζητάω με τους παίκτες μου», επισήμανε ο Ολλανδός τεχνικός.

Μετά το σοβαρό χτύπημα που υπέστη στο ματς με τον Άγιαξ ο κίπερ Βάεσεν, βρίσκεται σε φάση ανάρρωσης. Αμφίβολος δίνεται ο επιθετικός Νιμέγιερ.