24η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (19/05): Κορκ – Σλάιγκο Ρόβερς 1-0

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Ντέρι Σίτι. Ο ΜακΚόνιγκλ (30’) άνοιξε το σκορ για την Ντέρι, ο Λάφερτι (41’) ισοφάρισε για την Σλάιγκο. Στο 83’ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι, αλλά στο 90+5’ σκόραραν με νέο πέναλτι.

Απέτυχαν οι Ρόβερς σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι την προηγούμενη Παρασκευή, γνώρισαν δραματική, αλλά συνάμα δίκαιη ήττα στο Ντέρι και διατηρήθηκαν σε απόσταση βολής από την επικίνδυνη ζώνη.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερες επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή. Σε γρήγορη μετάβαση και κάθετη επίθεση προηγήθηκαν, με εντυπωσιακό ανέβασμα και τελείωμα του αριστερού στόπερ ισοφάρισαν οι Ρόβερς. Πιο απαιτητική η Σίτι στο δεύτερο μέρος, ενέτεινε την πίεση όσο περνούσαν τα λεπτά. Απείλησε, είχε δοκάρι πριν κερδίσει πέναλτι σε στατική φάση, το οποίο απέτυχε να αξιοποιήσει. Αυστηρή η δεύτερη εσχάτη των ποινών που κέρδισε στο τελευταίο λεπτών των καθυστερήσεων, από την οποία κρίθηκε το αποτέλεσμα.

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΚΟΡΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σεντ Πάτρικς. Ο Μουλρέινι (39’) άνοιξε το σκορ για την Σεντ Πάτρικς και ο Κίτινγκ (90+3’) ισοφάρισε για την Κορκ.

Δεν αρκούσε η ισοπαλία της προηγούμενης Παρασκευής στο Δουβλίνο για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη, όμως ως αποτέλεσμα καθαυτό ήταν σημαντική για τη μάχη της παραμονής και για την ψυχολογία της Κορκ, ειδικά με τρόπο που διαμορφώθηκε.

Μοιρασμένη η κατοχή στο πρώτο ημίχρονο με την Σεντ Πάτρικς, αλλά οι γηπεδούχοι μονοπώλησαν τις ευκαιρίες ως την ανάπαυλα και σύμφωνα στην ροή του αγώνα πήραν προβάδισμα με εντυπωσιακό τελείωμα εκτός περιοχής. Έγινε πιο επιθετική στο δεύτερο ημίχρονο η Κορκ, αλλά η Σεντ Πάτρικς είχε δοκάρι σε γρήγορη μετάβαση. Από το πουθενά ήρθε η ισοφάριση, σε αναμπουμπούλα μετά από βολέ του κίπερ της.