6η αγωνιστική

*Μόλις μια φορά έχουν τεθεί αντιμέτωπες στο παρελθόν οι δυο ομάδες, αυτή ήταν το 2009 και στα πλαίσια του κυπέλλου, με τη Χάλμσταντ να επικρατεί με 0-2 στην έδρα της Σκέβντε.

ΣΚΕΒΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Εσκιλστούνα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 26′ με τον Μερκ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση τέσσερα λεπτά αργότερα, εν τέλει πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 40′ και πάλι με τον Μερκ.

Αήττητη συνεχίζει η Σκέβντε στο τρέχον πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Λίντεροθ φιλοξενήθηκε από την Εσκιλστούνα, στην έδρα της οποίας πανηγύρισε το διπλό, με 1-2. Καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, μπορεί να δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση στη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία της αντιπάλου της, ωστόσο είχε τη συγκέντρωση για να πάρει και πάλι το προβάδισμα και εν τέλει το θετικό αποτέλεσμα. Κάπως έτσι, έφτασε τους 13 βαθμούς και με πιθανή επικράτηση απόψε, μπορεί να περάσει στη κορυφή. Πρόβλημα στη μέση για τον πορτιέρο Μάρκους Φρέιντ, λογικά θα μείνει εκτός απόψε.

Σκέβντε Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με τον Άλστραντ, για να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 70′ με τον Μπαφόε.

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα προέρχεται η Χάλμσταντ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ υποδέχθηκε την Έστερσουντ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από νωρίς, γεγονός που την έδωσε ακόμη περισσότερη ψυχολογία, είχε τον έλεγχο και στα τελευταία λεπτά πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Θα προσπαθήσει να δώσει συνέχεια τώρα στις επιτυχίες, με τις βλέψεις να είναι μεγάλες. Αρκετά για ακόμη μια φορά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει.