*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί σε επίσημη διοργάνωση εντός δεκαετίας.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Πρέστον-Σαουθάμπτον 2-2.

Δείτε όλα τα σημερινά προγνωστικα στοιχηματος

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Γουότφορντ με σκορ 3-2, στα πλαίσια της 43ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχο με τον Σμολμπόουν στο 1’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Άνταμς στο 20’. Το 2-1 πέτυχε ο Πόρσιους στο 34’ και το 2-2 ο Κονέ στο 85’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντόουνς στο 90+9’.

Το τρίποντο στο τέλος κατάφερε να αποσπάσει η Σαουθάμπτον. Μπήκε δυνατά και πήρε «ασφαλές» προβάδισμα στο σκορ από νωρίς, όμως στη συνέχεια έβγαλε αδράνεια, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι, φέρνοντας το ματς στα ίσα με γκολ και στα δύο ημίχρονα. Εν τέλη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το καθοριστικό γκολ, παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα.

Η νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για να βρεθεί ακόμα και στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ύστερα από τα διαδοχικά στραβοπατήματα των Λιντς και Ίπσουιτς. Έχει το πλεονέκτημα έδρας για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, φιλοξενώντας την αδιάφορη Πρέστον και θέλει φυσικά να πετύχει το 3/3. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, εξαιρετική μεσοεπιθετικά, καθώς δημιουργεί πολλές ευκαιρίες σε κάθε αναμέτρηση και σκοράρει σχεδόν μόνιμα, όμως αυτό που της έχει στερήσει αρκετούς βαθμούς κατά τη διάρκεια της σεζόν είναι η κακή διαχείριση που κάνει όταν παίρνει προβάδισμα, αφού βγάζει αρκετές στιγμές αδράνειας. Στο -6 από την 3η Λιντς, έχοντας δύο αγωνιστικές λιγότερες.

Σαουθάμπτον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΡΕΣΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Νόριτς με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 43ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Σάρα στο 86’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και γνώρισε την ήττα. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν απείλησε όσο θα ήθελε την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα να μην βρει δίχτυα. Αμυντικά δέχθηκε πίεση και στα τελευταία λεπτά ανέβασε τις γραμμές της ψάχνοντας το γκολ, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν πλήρως οι φιλοξενούμενοι, σκοράροντας.

Εκτός της μάχης για τα πλέι-οφ βρίσκεται ύστερα από την ήττα της αυτή και πλέον μπορεί να αγωνιστεί στα εναπομείναντα παιχνίδια της χωρίς άγχος για το αποτέλεσμα. Δύσκολο το έργο της σήμερα, αφού αντιμετωπίζει μία από τις ομάδες που δίνουν μάχη για να επιστρέψουν στην Πρέμιερ Λιγκ και μάλιστα μακριά από το γήπεδό της. Αναμένεται να παίξει απελευθερωμένα και χωρίς κανένα άγχος, κάτι που μπορεί να τη βοηθήσει ακόμα περισσότερο στο να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που θα βρει, ώστε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους. Δεδομένο πως θα δεχθεί έντονη πίεση από την αρχή του αγώνα, αφού η αντίπαλός της «καίγεται» για το τρίποντο.