* 15η αγωνιστική

* No Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΣΑΜΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Τοκάτ Μπελεντίγιε. Σκόρερ των νικητών οι Καρά (23’), Φοφανά (61’), Ντενίζ (85’).

Ευκαιρία για ξέσπασμα το ματς Κυπέλλου για την ομάδα της Σαμσούντας που είναι σε καλό δρόμο μετά την πρόσληψη του κόουτς Γκίσντολ.

Ο Γερμανός έκανε rotation την Τρίτη για την πρόκριση επί ομάδας από την 4η κατηγορία, αφού διαθέτει ένα πλούσιο ροστερ, ικανό να ξεφύγει στο εγγύς μέλλον από την επικίνδυνη ζώνη.

Παράσημο για τη βελτίωση της ομάδας η “άλωση” των Αδάνων το περασμένο Σάββατο, έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε εκεί (2-3)! Τα κατάφερε μάλιστα με ανατροπή, δίχως να εκτεθεί στις πολύ επικίνδυνες μεταβάσεις της Ντεμιρσπόρ. Απείλησε πρώτη, ανέτρεψε το σκορ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, σύμφωνα στην ροή του αγώνα, πιέζοντας ψηλά στο γήπεδο. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα μέχρι να βρει το τρίτο γκολ (64’), ούτε μετά τη μείωση (70’) των γηπεδούχων.

Ευχαριστημένος με την εξέλιξη της ομάδας δήλωσε ο Γκίσντολ, αλλά επισήμανε τη δυσκολία της σημερινής αποστολής.

Για την οποία δεν μπορεί να υπολογίζει στους τραυματίες Γιαβρού (δεξί μπακ), Μπενασέρ (μέσος), Τσετίν (στόπερ), Λάουρα (φορ), Ντιματά (φορ).

ΣΑΜΣΟΥΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Κιρσεχίρ. Σκόρερ των νικητών οι Γκομίς (5’), Τσετίνκαγια (43’, 61’, 80’), μείωσαν σε 3-1 με πέναλτι (78’) οι φιλοξενούμενοι.

Άμεση η αντίδραση της ομάδας στην αλλαγή προπονητή, εντυπωσιακή η άνοδος της επιθετικότητά της με τον Ουγκουρλού να επιστρέφει στον πάγκο. Από κει που είχε μείνει συνέχισε ο 45χρονος κόουτς, όταν η ομάδα πρόσφερε αλλεπάλληλα χορταστικά παιχνίδια την άνοιξη του 2022.

Αναμενόμενη η πρόκριση της Τετάρτης στο Κύπελλο, απέναντι σε ομάδα της 3ης κατηγορίας, προηγήθηκε όμως μία ακόμη 4αρα για το πρωτάθλημα, στο δεύτερο ντεμπούτο του νέου κόουτς, επί της Γκαζιαντέπ (4-2).

Σε transition με πολλούς παίκτες προηγήθηκε στο 3ο λεπτό, απείλησε ξανά σε ανάλογη συνθήκη πριν πετύχει το 2-0 με απίθανο ψαλίδι του Μπεν Ουάνες (16’) σε κόρνερ. Ο ίδιος χτύπησε ξανά σε μετάβαση για το τρίτο γκολ (30’).

Γλίτωσε στο χαμένο πέναλτι των φιλοξενούμενων στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο το ματς έγινε “ροντέο”. Η Γκαζιαντέπ μείωσε σε 3-2 με δύο γκολ αντεπιθέσεων μέσα σε δύο λεπτά (52’, 53’) κι άγγιξε την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις! Συνέχισε να βρίσκει χώρους για transition η Κασίμπασα, ξόδεψε μεγάλη διπλή ευκαιρία πριν ολοκληρώσει το “καρέ” με τον Φαλ (82’).

“Ξεκινήσαμε από εκεί που σταματήσαμε. Οι νέοι προπονητές μπορούν να κάνουν αλλαγές όταν πηγαίνουν σε μία ομάδα. Ειδικά πνευματικά. Εμείς θέλουμε να κάνουμε αλλαγές στο παιχνίδι, αγαπάμε το ριψοκίνδυνο παιχνίδι.” δήλωσε ο κόουτς Ουγκουρλού.

Στα αγωνιστικά νέα, η αποστολή ταξίδεψε στην Σαμσούντα δίχως το βασικό δίδυμο των στόπερ της. Είναι τιμωρημένοι οι Ομερούο, Τσιφτπινάρ, ενώ ο Μπαστιέν (αμ. χαφ) παραμένει τραυματίας.