*Διεθνής φιλική αναμέτρηση, θα διεξαχθεί στο Βουκουρέστι.

*Αήττητη η Βουλγαρία στα τελευταία έξι ματς κόντρα στη Ρουμανία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (3-3-0), έχασε τελευταία φορά το 1989.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας φιλική ήττα 3-2 κόντρα στην Κολομβία. Στο 2-0 το ημίχρονο, το 3-0 ήρθε στο 79’. Μείωσε η Ρουμανία στο 84’, το τελικό 3-2 ήρθε στις καθυστερήσεις.

Διανύει εξαιρετική περίοδο, έκανε τρομερή πορεία στα προκριματικά και δικαιώθηκε με την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Κληρώθηκε σε όμιλο με Ελβετία και Ισραήλ, ήταν αουτσάιντερ για την πρόκριση, οι υπόλοιπες τρεις ομάδες του γκρουπ δεν ήταν σε υψηλό επίπεδο (Λευκορωσία, Κόσοβο, Ανδόρρα). Ξεκίνησε με 2/2 νίκες, συνέχισε με τρεις διαδοχικές ισοπαλίες, έκλεισε με τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία ματς, μοναδική απώλεια ήταν το εκτός έδρας 0-0 με τη Λευκορωσία. Με ρεκόρ 6-4-0 μάζεψε 22 πόντους και βρέθηκε στην κορυφή του ομίλου, πήρε δίκαια και άνετα την πρόκριση.

Επιστρέφει σε τελική φάση Euro μετά το 2016, στο μεσοδιάστημα δεν κατάφερε να δώσει το «παρών» σε Μουντιάλ (2018, 2022) και Euro (2020). Θα παίξει σε όμιλο με Βέλγιο, Σλοβακία και Ουκρανία. Στα φιλικά του Μαρτίου η Ρουμανία έπαιξε με Βόρεια Ιρλανδία (1-1) και Κολομβία (2-3), ακολουθεί δεύτερο φιλικό μετά το σημερινό κόντρα στο Λιχτενστάιν την Παρασκευή, μετά από δέκα ημέρες η πρεμιέρα του Euro κόντρα στην Ουκρανία.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Φιλική ισοπαλία 1-1 κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν. Το 0-1 ο Κράστεφ στο 59’, το 1-1 ήρθε στο 87’.

Δε διανύει καλή περίοδο, παλεύει να ανεβάσει την ποιότητα της και να γίνει πιο διεκδικητική, ωστόσο προς το παρόν δεν της «βγαίνει». Στα φιλικά του Μαρτίου κέρδισε την Τανζανία (1-0), σε ματς που έκανε κάκιστη εμφάνιση και προκάλεσε αρνητικά σχόλια στον Τύπο, ενώ ακολούθησε το 1-1 με το Αζερμπαϊτζάν. Η νίκη επί της Τανζανίας ήταν η πρώτη έπειτα από 11 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (0-5-6), η Βουλγαρία έρχεται από τραγική πορεία στα προκριματικά του Euro, εκεί τερμάτισε τελευταία στον όμιλο, χωρίς νίκη, με ρεκόρ 0-4-4, κάτω και απ’ τη Λιθουανία!

Πλέον μπαίνει σε διαδικασία να προετοιμαστεί για την έναρξη του Nations League τον Σεπτέμβριο, εκεί παίζει σε όμιλο με Λευκορωσία, Βόρεια Ιρλανδία και Λουξεμβούργο. Αρκετές οι απουσίες, οι Νεντιάλκοφ, Ντέλεφ και Νεντέλεφ δεν πήραν άδεια απ’ τη Λουντογκόρετς για να ενσωματωθούν.