*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Σαλερνιτάνα. Ντιμπάλα (51′ πεν.) και Πελεγκρίνι (66′) σκόραραν για τους φιλοξενούμενους. Μείωσε απλά ο Κάστανος στο 70′.

Δεν εμφανίστηκε ποτέ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Σαλερνιτάνα, δέχτηκε πίεση και στάθηκε τυχερή που δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης η Ρόμα προηγήθηκε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου από την άσπρη βούλα του πέναλτι, προτού “καθαρίσει” τη νίκη στο “Arechi” με κοντινή προβολή του Πελεγκρίνι μετά από παράλληλη μπαλιά απ’ τα δεξιά.

Το 2Χ2 στην τεχνική ηγεσία αυτής έκανε ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι, σε περίπτωση που συνεχίσει το νικηφόρο σερί κόντρα στην Κάλιαρι θα επιστρέψει στην 5η θέση και το -1 από τη ζώνη που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Οι “τζιαλορόσι” διατηρούνται αήττητοι σε εννέα εντός έδρας αγωνιστικές (7-2-0), στις 5/6 τελευταίες δέχτηκαν από ένα γκολ.

“Δουλέψαμε στη φυσική κατάσταση και στην αγωνιστική νοοτροπία μας. Οι νεοαποκτηθέντες θα μας δώσουν ποιότητα”, υπογράμμισε ο προπονητής Ντε Ρόσι. Πριν κλείσει το χειμερινό μεταγραφικό παζάρι αποκτήθηκε έναντι 10 εκ. ευρώ από την Έμπολι ο Μπαλντάντζι (ΜΕ) και δανεικός ο Ανχελίνιο (ΑΜ, Λειψία). Αποχώρησαν οι Μπελότι (ΕΠ, Φιορεντίνα), Κουμπούλα (ΑΜ, Σασουόλο) και Νταρμπόε (ΜΕ, Σαμπντόρια). Εξέτισε ο Παρέντες.

ΡΟΜΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 10/13 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Τορίνο. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Σαπάτα (23′) και Ρίτσι (45+3′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βιόλα (77′).

Πλήρωσε την αστοχία της στην αναμέτρηση με την εξαιρετική Τορίνο, πετώντας τρεις βαθμούς μπροστά στο κοινό της. Η Κάλιαρι έχασε χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Λαπαντούλα βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο.

Δεύτερη σερί ήττα για την Κάλιαρι, παραμένοντας στους 18 βαθμούς ισορροπεί με τη 18η Ελλάς Βερόνα και τη 19η Έμπολι όντας οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Δεν έχει καταφέρει να σπάσει το ρόδι μακριά από τη Σαρδηνία σημειώνοντας τρεις ισοπαλίες και οχτώ ήττες σε έντεκα αγωνιστικές: Κράτησε μόλις μία φορά το μηδέν και δεν σκόραρε στις πέντε.

“Είμαι ικανοποιημένος από τις μεταγραφικές κινήσεις μας. Οι Μίνα (ΑΜ, Φιορεντίνα) και Γκαετάνο (ΜΕ, Νάπολι) μπορούν να παίξουν άμεσα”, υπογράμμισε χαρακτηριστικά ο προπονητής Ρανιέρι. Μετακόμισε έναντι 380.000 ευρώ ο Γκολντανίγκα (ΑΜ) στην Κόμο. Η Κάλιαρι επικράτησε για τελευταία φορά στην έδρα της Ρόμα τον Φεβρουάριο 2013 (4-2), έκτοτε σημείωσε δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Διαθέσιμος και πάλι ο Λουβούμπο.