*Δεύτερο ματς για τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, θα ακολουθήσουν παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς: Μίλαν – Ρεν 3-0.

*Η Μίλαν έρχεται από 4/5 προκρίσεις κόντρα σε γαλλικές ομάδες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

*Μόλις μια νίκη μετρά η Ρεν κόντρα σε ιταλικές ομάδες (1-2-3).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Κλερμόν για το πρωτάθλημα. Το 1-0 ο Ομαρί στο 31’, το 2-0 έκανε ο Τεριέ στο 58’. Μείωσε η Κλερμόν στο 62’, το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 64’ απ’ τον Τεριέ. Με δέκα παίκτες απ’ το 77’ η Κλερμόν.

Παρότι παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές, δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στο εντός έδρας ματς με την Κλερμόν την Κυριακή. Προηγήθηκε από στατική φάση, είχε χαμένο πέναλτι, ήλεγχε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ήρθε το 2-0 και εκεί χαλάρωσε λιγάκι περισσότερο απ’ ότι έπρεπε, δέχτηκε γκολ στο 62’, αλλά δύο λεπτά αργότερα «κλείδωσε» τη νίκη με το 3-1 του Τεριέ. Είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, επικράτησε άνετα και καθαρά.

Ακόμη μια νίκη, έκτη διαδοχική στο πλαίσιο του πρωταθλήματος για τη Ρεν, ανέβηκε στους 34 πόντους και πάτησε στην έβδομη θέση, στο -2 απ’ τη Λανς και στο -4 απ’ τη Μονακό. Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, την περασμένη εβδομάδα δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στο εκτός έδρας ματς με τη Μίλαν, υπέστη καθαρή ήττα 3-0 και ουσιαστικά έχει αποκλειστεί. Πολύ κακή σ’ όλους τους τομείς, έκανε μεγάλα λάθη, είχε αργές αντιδράσεις στην άμυνα, το «πλήρωσε» δεχόμενη τρία γκολ μέχρι το 53’, η έναρξη του δεύτερου μέρους αποδείχτηκε καταστροφική. Θα μπορούσε να έχει δεχτεί περισσότερα γκολ. Δεν αλλάζει κάτι αναφορικά με την αποστολή.

ΡΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/7 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Μετρά 6/7 Over 2.5 στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΜΙΛΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-2 κόντρα στη Μόντσα. Στο 2-0 το σκορ στο ημίχρονο με τα γκολ των Πεσίνα και Μότα, η Μίλαν ισοφάρισε με δύο γκολ από Ζιρού και Πούλισικ μέχρι το 88’. Στο 90’ το 3-2 ο Μπόντο, το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Κολόμπο. Με δέκα παίκτες απ’ το 52’ η Μίλαν.

Παρατάχθηκε με αλλαγές στο εκτός έδρας ματς με τη Μόντσα την Κυριακή και… έφαγε τα μούτρα της. Δεν απείλησε σχεδόν ποτέ τον αντίπαλο, προς το φινάλε του ημιχρόνου δέχτηκε δύο γκολ, το ένα από ανόητο πέναλτι και το δεύτερο μετά από αντεπίθεση. Η ανοησία του Γιόβιτς άφησε τη Μίλαν με δέκα παίκτες στο 52’, αλλά βρήκε τα αποθέματα στη συνέχεια, πήρε βοήθειες απ’ τους παίκτες που ήρθαν απ’ τον πάγκο και ισοφάρισε 2-2 στο 88’! Ωστόσο, η Μόντσα δεν παράτησε το ματς, πίεσε και βρήκε τις στιγμές της, ήταν αποτελεσματική και σκόραρε δύο φορές μέχρι το τέλος.

Επιστροφή στις ήττες για τη Μίλαν μετά από τρεις διαδοχικές νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, την προηγούμενη εβδομάδα επικράτησε 1-0 στο ντέρμπι με τη Νάπολι. Είχε οκτώ νίκες στα προηγούμενα δέκα ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, μία εκ των οποίων το εντός έδρας 3-0 επί της Ρεν την περασμένη εβδομάδα, μια ολοκληρωτική επικράτηση. Όλα τα «λεφτά» η εκρηκτική είσοδος στο δεύτερο μέρος, θα μπορούσε να έχει κερδίσει με ακόμη πιο ευρύ σκορ.

Έμεινε στους 52 πόντους και βρίσκεται σταθερά στην τρίτη θέση, στο -2 απ’ τη δεύτερη Γιουβέντους και στο -11 απ’ την πρωτοπόρο Ίντερ, στο +7 απ’ την τέταρτη Αταλάντα. Διαθέσιμος ο Τσουκουέζε, λογικά θα παίξει βασικός, ίσως γίνουν αλλαγές στο αρχικό σχήμα, με δεδομένο ότι η πρόκριση σε μεγάλο βαθμό έχει κριθεί.