*6η αγωνιστική των ομίλων (τελευταία).

*Για δυο αποτελέσματα παιζει η Ρεν, έτσι ώστε να τερματίσει στην κορυφή του ομίλου και να προκριθεί απευθείας στους “16” της διοργάνωσης. Μόνο νίκη θέλει η Βιγιαρεάλ, για τον ίδιο λόγο.

*Η Ρεν ηττήθηκε και στα τρία τελευταία παιχνίδια της κόντρα σε ισπανικές ομάδες, καθώς πριν από αυτό του πρώτου γύρου με τη Βιγιαρεάλ, είχε προηγηθεί αυτές από τη Σεβίλλη, για το Τσάμπιονς Λιγκ της σεζόν 2020-21.

*Χωρίς νίκη η Βιγιαρεάλ στις τρεις πιο πρόσφατες επισκέψεις της στη Γαλλία (0-1-2). Τελευταίο διπλό ήταν το 2002 επί της Τρουά (0-3), για το κύπελλο Ιντερτότο.

*Στον πρώτο γύρο: Βιγιαρεάλ – Ρεν 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (51′, 85′), για να μειώσει απλά με το πέναλτι του Μπουριζό στο 90′. Έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 74ο λεπτό.

Από δυο σερί εντός συνόρων ήττες προέρχεται η Ρεν. Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν υποδέχθηκε τη Μονακό, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να δείξει ανταγωνιστική, αλλά και απειλητική, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι και το πιο δίκαιο. Είχε περισσότερο το ρόλο του θεατή σε όλη τη διάρκεια και παρότι άντεξε μέχρι την ανάπαυλα, εν τέλει βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν είχε απάντηση στην πορεία, ούτε από τη στιγμή που απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, αντιθέτως δέχθηκε και δεύτερο τέρμα προς το φινάλε. Κόντρα στη ροή κέρδισε πέναλτι στο 90′, με το οποίο μείωσε απλά για το τελικό αποτέλεσμα.

Έφτασε έτσι τις τέσσερις ήττες στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές (1-0-4). Βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, μόλις στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, οπότε και καλείται να βρει άμεση απάντηση και επιστροφή στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα.

Εκτός συνόρων τώρα, επικράτησε στα 4/5 ματς που έδωσε μέχρι τώρα στον όμιλο, έχοντας παράλληλα και μια ήττα, αυτή του πρώτου γύρου κόντρα στη Βιγιαρεάλ (1-0 εκτός). Βρίσκεται έτσι στην κορυφή του ομίλου και παίζει τώρα για δυο αποτελέσματα έτσι ώστε να τερματίσει πρώτη και να πάρει την απευθείας πρόκριση στους “16”.

Ρεν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 38′, τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε δεύτερο τέρμα, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των πέντε αγώνων που “έτρεχε” η Βιγιαρεάλ, σε όλες τις διοργανώσεις. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Μαρθελίνο υποδέχθηκε τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-3, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Είχε καλό πρόσωπο μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου, ωστόσο στην πορεία το έχασε και παραδόθηκε εξ ολοκλήρου στους Βάσκους. Τραγική η ανασταλτική της λειτουργία, το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και σαν αποτέλεσμα δέχθηκε και τα τρία τέρματα στο φινάλε του ημιχρόνου. Βρήκε χώρους στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να γίνει απειλητική για να σώσει κάπως την κατάσταση, ωστόσο δεν κατάφερε να μπει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, με το 0-3 να μένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Μετά και από αυτή την απώλεια, βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 16 βαθμούς μέχρι τώρα, όσους έχει και η Αλαβές, απέχοντας αρκετά από την πρώτη εξάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Αν και ξεκίνησε με ήττα 2-0 την πορεία της στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, έκτοτε “τρέχει” αήττητο τεσσάρων αγώνων (3-1-0). Έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση, ωστόσο θέλει μόνο νίκη απόψε για να τερματίσει στην κορυφή του ομίλου και να εξασφαλίσει την απευθείας πρόκριση στους “16”.

“Πρέπει να κερδίσουμε. Η πρώτη θέση σημαίνει και προσπέραση ενός γύρου, κάτι που είναι αρκετά σημαντικό. Πρέπει να έχουμε υπομονή, καθώς θα είναι ένα μεγάλο και κλειστό παιχνίδι. Πάντα μια εκτός έδρας νίκη είναι δύσκολη, ειδικά στην Ευρώπη, αλλά είμαστε ανταγωνιστικοί κόντρα σε κάθε αντίπαλο”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Μαρθελίνο.

Βιγιαρεάλ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 8/11 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.

*Ηττήθηκε μια φορά στα 16 τελευταία παιχνίδια στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ (6-9-1), με την ήττα αυτή να είναι από τον Παναθηναϊκό (2-0), στην πρεμιέρα της φετινής διοργάνωσης.