*Δεύτερος προκριματικός γύρος του Κόνφερενς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Κόνας Κουέι.

*Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση μία εκ των Βαλούρ ή Μπόντο Γκλιμτ.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΠΡΙΣΤΙΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΚΟΣΟΒΟ, 357)

«Υποβιβάστηκε» στο Κόνφερενς Λιγκ μετά τον δίκαιο και καθαρό αποκλεισμό της απ’ τη Φερεντσβάρος στο Τσάμπιονς Λιγκ. Όλα κρίθηκαν απ’ το πρώτο ματς, εκεί ηττήθηκε 3-0 εκτός έδρας και έγινε ξεκάθαρο ότι θα πρέπει να σκέφτεται τη χαμηλότερη διοργάνωση, η ποιότητα των Ούγγρων ήταν πολύ υψηλή για τα δικά της δεδομένα. Η ρεβάνς εξελίχθηκε με τον ίδιο τρόπο, η Φερεντσβάρος δεν είχε λόγο να παίξει στα «κόκκινα», ωστόσο για ακόμη μια φορά σκόραρε τρεις φορές και πήρε δεύτερη νίκη. Αξιοσημείωτο, πάντως, το γεγονός ότι τα 5/6 γκολ που δέχτηκε η Πρίστινα απ’ τους Ούγγρους σημειώθηκαν μετά το 70’.

Είχε προηγηθεί η συμμετοχή της στον προκαταρκτικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Αρχικά ξεπέρασε εύκολα με 2-0 το εμπόδιο της Φολγκόρε και στον τελικό επικράτησε 2-0 της Ίντερ Εσκάλντες, αμφότερα τα παιχνίδια διεξήχθησαν στο Ελμπασάν. Συμμετείχε για πρώτη φορά στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, τις τέσσερις τελευταίες σεζόν έδινε το παρών στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Πέρυσι κατέκτησε το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας της και πρώτο μετά από οχτώ χρόνια, πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία τερματίζοντας στο +2 από την Ντρίτα και στο +4 από την Μπαλκάνι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 κόντρα στη Φερεντσβάρος για το Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 49’ το 0-1 απ’ τον Ουζούνι, ισοφάρισε ο Χότι στο 67’, ακολούθησαν άλλα δύο γκολ απ’ τον Ουζούνι στο 80’ και το 86’.

ΠΡΙΣΤΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 10/12 τελευταία παιχνίδια (δες το στο pamestoixima)

*Σκόραρε από δύο γκολ και πάνω στα 11/13 πρόσφατα ματς.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΟΝΑΣ ΚΟΥΕΪ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΟΥΑΛΙΑ, 255)

Όπως και η Πρίστινα, έτσι και η Κόνας Κουέι, ξεκίνησε απ’ το Τσάμπιονς Λιγκ και υποβιβάστηκε στο Κόνφερενς Λιγκ. Αντιμετώπισε την Αλασκέρτ στον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο παιχνίδι, έβαλε δύσκολα σε μια ανώτερη ομάδα και πήρε το 2-2 εκτός έδρας. Στη ρεβάνς είχε πιο δύσκολο έργο, όμως στο πρώτο μέρος ήταν η ομάδα που απείλησε περισσότερο, στο δεύτερο μέρος υπέφερε, όμως κράτησε στο 0-0. Το ματς πήγε στην παράταση, εκεί η Αλασκέρτ σκόραρε στο 113’ και πήρε την πρόκριση.

Πικρός αποκλεισμός για την Κόνας Κουέι, που πέρυσι αποκλείστηκε στο ίδιο σημείο σε νοκ άουτ ματς από τη Σαράγεβο (0-2). Υποβιβάστηκε στο Γιουρόπα Λιγκ, αλλά και εκεί το ταξίδι της ήταν σύντομο, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό απ’ τη Ντιναμό Τιφλίδας (0-1). Την περασμένη σεζόν κατέκτησε το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα της ιστορίας της (στο +2 απ’ τη Νιου Σεντς) και έτσι εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Το πρωτάθλημα της Ουαλίας ξεκινάει μέσα Αυγούστου (πρεμιέρα με τη Σεφν Ντρούιντς στις 13/08).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 0-1 κόντρα στην Αλασκέρτ για το Τσάμπιονς Λιγκ στην παράταση. Στο 112’ το γκολ απ’ τον Μπεζεκούρτ, στο 0-0 το 90λεπτο. Στο 2-2 το πρώτο ματς, η πρόκριση πήγε στην Αλασκέρτ.