*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου(Απερτούρα): Χουάρεθ-Πούμας 4-1.

ΠΟΥΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Τίγκρες με σκορ 1-1, στα πλαίσια των ημιτελικών για τα πλέι-οφ. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Φερνάντεζ στο 17’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Βιγκόν στο 25’.

Καλή εμφάνιση και ισόπαλο αποτέλεσμα για την Πούμας. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε από νωρίς, όμως λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι βρήκαν «απάντηση», φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Στη συνέχεια όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να στείλει ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, με το σκορ να μένει απαράλλακτο ως το τελευταίο σφύριγμα.

Με το «δεξί» θέλει να εκκινήσει τις υποχρεώσεις της στην Κλαουζούρα, έχοντας σύμμαχο το κοινό της. Απέναντί της βρίσκει την κακή αμυντικά Χουάρεθ και πρέπει να το εκμεταλλευτεί, ώστε να βρει πιο εύκολα το δρόμο προς τα δίχτυα. Από την άλλη δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να την υποτιμήσει, αφού μπορεί εύκολα να βρεθεί προ εκπλήξεως.

Πούμας Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΧΟΥΑΡΕΘ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Κλαμπ Λεόν με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Γκαρσία στο 18’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σάντσεζ στο 38’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Βίνας στο 44’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τη Χουάρεθ. Παρά το γεγονός ότι μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί, στη συνέχεια το παιχνίδι δεν κύλησε υπέρ της, αφού υπέκυψε στην ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη την ανατροπή πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Μια από τις πιο μαχητικές ομάδες της Απερτούρα, παρ’ όλα αυτά δεν κατάφερε εν τέλη να βρεθεί στα πλέι-οφ, αφού στις τελευταίες αγωνιστικές μέτρησε τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς. Κακή αμυντικά, δεν μπορούσε να σταματήσει να δέχεται γκολ, κάτι που ελπίζει να διορθώσει από εδώ και στο εξής, την ώρα που επιθετικά έβρισκε σχεδόν μόνιμα δίχτυα, αποτελώντας κίνδυνο για κάθε άμυνα.