*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Τσέλτεναμ-Πλίμουθ 0-1.

ΠΛΙΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ίπσουιτς με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μπερνς στο 63’, αλλά ισοφαρίστηκαν από τον Μουμπά στο 90+3’.

Το βαθμό της ισοπαλία έσωσε στο τέλος η Πλίμουθ. Μοιρασμένο πρώτο μέρος, οι άμυνες ήταν αυτές που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει απαράλλακτο. Στην επανάληψη μπήκε νωθρά και έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά στις καθυστερήσεις εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Επιστροφή στις εντός έδρας αναμετρήσεις ύστερα από είκοσι μέρες και θέλει φυσικά να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της, παραμένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος. Είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση, δεν δείχνει ιδιαίτερα σημάδια πτώσης στην απόδοσή της και έχει πάντα τον τρόπο να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, κάτι που την κάνει τρομερά επικίνδυνη για κάθε αντίπαλο. Στο αμυντικό της κομμάτι δεν είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες, όμως αυτό παύει να ισχύει όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της, αφού σε αυτή την περίπτωση έχει τη 2η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Πλίμουθ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Ντέρμπι με σκορ 2-3, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Τέιλορ στο 2’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Χάριχεϊν στο 8’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μπιρντ στο 11’. Το 1-3 πέτυχε ο Μπαρκχούιζεν στο 55’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μέι στο 77’.

Πάλεψε η Τσέλτεναμ, αλλά δεν μπόρεσε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα. Παρά το γεγονός ότι μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι φιλοξενούμενοι πίεσαν έντονα και ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη μπήκε νωθρά, με αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμη ένα γκολ, ενώ το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια ήταν να μειώσει, εκμεταλλευόμενη την αδράνεια που έβγαλαν αμυντικά οι φιλοξενούμενοι.

Μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα θα χρειαστεί προκειμένου να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει για θετικό αποτέλεσμα. Μέτρια η εικόνα της, είναι μεν μαχητική σε όλες τις αναμετρήσεις της, αλλά πληγώνεται συνεχώς από τις αμυντικές της αδυναμίες, με αποτέλεσμα να μην είναι σε θέση να αποσπάσει αρκετά θετικά αποτελέσματα. Προέρχεται από τρεις σερί ήττες, την ώρα που στις εξόδους της δεν έχει δείξει και το καλύτερο δυνατό πρόσωπο, ενώ παράλληλα δεν έχει και την καλύτερη προϊστορία απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο.