* 3η αγωνιστική των play-offs

* No Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητος ο ΠΑΟΚ στα 18 παιχνίδια (16-2-0) που έχει αντιμετωπίσει τη Λαμία, σε αγώνες πρωταθλήματος μετρά 14/14 νίκες!

* Στον 1ο γύρο (04/12): ΠΑΟΚ – Λαμία 3-0

* Στο 2ο γύρο (03/03): Λαμία – ΠΑΟΚ 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3) επί του Παναθηναϊκού. Ο Ντεσπόντοφ (2’) άνοιξε το σκορ, ο Μπερνάρντ (29’) ισοφάρισε για τους γηπεδούχους κι ο Τόμας (37’) έκανε το 1-2 του ημιχρόνου. Στο 89’ ο Σβαμπ με πέναλτι έκανε το 1-3 κι ο Μπερνάρντ (90+3’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιβεβαίωσε ότι νιώθει οικεία στη Λεωφόρο, παρέμεινε αήττητος για 6ο διαδοχικό παιχνίδι εκεί και με σπουδαίο διπλό κάλυψε εν μέρει την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας στα play-offs.

“Φονικός” στις επιθετικές του μεταβάσεις, σκόραρε στην πρώτη άμεση επίθεση που επιχείρησε, με τον κορυφαίο Τόμας να δημιουργεί την ανισορροπία. Έγιναν λάθη απροσεξίας στο build up του, δεν τα πλήρωσε και σε νέο κάθετο transition ανέκτησε το προβάδισμα με τον Ισπανό στην εκτέλεση.

Πιέστηκε στο πρώτο κομμάτι του 2ου ημιχρόνου, ο Κοτάρσκι είχε τις κατάλληλες απαντήσεις και όσο περνούσαν τα λεπτά “μύριζε” το 3ο του γκολ, με τον Παναθηναϊκό να ρισκάρει αναγκαστικά. Δημιουργοί της φάσης του πέναλτι/αποβολής οι καταλληλότεροι σε αυτό το στυλ παιχνιδιού οι Κωνσταντέλιας-Τάισον, έδιωξε την “κατάρα” των χαμένων πέναλτι ο Σβαμπ.

Αποχώρησε στο ημίχρονο ο Κετζιόρα (στόπερ) λόγω χτυπήματος στο κεφάλι, αλλά μπήκε κανονικά στην αποστολή. Εν αντιθέσει με τους Ότο (μπακ), Νάσμπεργκ (στόπερ) που αποκόμισαν ενοχλήσεις στη Λεωφόρο. Μακροχρόνια τραυματίας ο Έκονγκ (στόπερ), εκτός αποστολής έμειναν και οι Ζίβκοβιτς (κίπερ), Αντόνιο (μέσος), Τζίμας (φορ).

Επιστρέφουν οι Σάστρε (δεξί μπακ), Μιχαηλίδης (στόπερ) που ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους κι ενδεχομένως να ξεκινήσουν στο πιθανό rotation του Λουτσέσκου. Μέσα και ο Μπάμπα (αρ. μπακ) που ξεπέρασε το μυϊκό πρόβλημα.

ΠΑΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια του, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από τον Άρη. Οι Σουλεϊμάνοφ (55’), Γκαρσία (56’), Μπράμπετς (59’) σκόραραν για τον Άρη και ο Κοντονίκος (89’) μείωσε για τη Λαμία.

5η διαδοχική ήττα γνώρισε η ομάδα της Φθιώτιδας την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη, επιβεβαιώνοντας ότι θα έχει ρόλο κομπάρσου στη διαδικασία των play-offs.

Ανταγωνιστική η εικόνα της για ένα ημίχρονο στο “Βικελίδης”, είχε στιγμές να προηγηθεί με Τσιλούλη, Σλίβκα, αλλά κατέρρευσε στην επιστροφή της από την ανάπαυλα. Έχασε τ’ αυγά και τα πασχάλια, δέχθηκε τρία γκολ μέσα σε ένα 5λεπτο και στο φινάλε κρατά το γκολ Κοντονίκου, το πρώτο του 18χρονου στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο.

“To πρόβλημα μας ήταν όταν είχαμε την μπάλα στα πόδια μας” δήλωσε χαρακτηριστικά ο κόουτς Βόκολος.

Σκόραρε για πρώτη φορά μετά τις 28 Φεβρουαρίου και τις εύκολες εντός έδρας ήττες που προηγήθηκαν από ΠΑΟΚ (0-2) και ΑΕΚ (0-4), δέχθηκε 2+ γκολ για 6ο διαδοχικό ματς.

Στον σύλλογο έχει ήδη ξεκινήσει ο σχεδιασμός της νέας σεζόν, με τον Βόκολο να μην περιλαμβάνεται σε αυτήν κατά πάσα πιθανότητα.

Δίχως νέα καταγεγραμμένα προβλήματα ανηφορίζει και πάλι στην συμπρωτεύουσα, μακροχρόνια τραυματίας είναι ο Σαραμαντάς (μπακ).