*5η αγωνιστική των πλέι-άουτ.

*Στην κανονική διάρκεια: ΠΑΣ Γιάννινα – Πανσερραϊκός 0-2, Πανσερραϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-2.

*Μόλις δύο ισοπαλίες στα τελευταία 8 μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα προγνωστικα για στοιχημα

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον ΟΦΗ. Το 1-0 ο Άλεξιτς στο 22’, το 1-1 έκανε ο Μπάκιτς στο 27’ έπειτα από δικό του χαμένο πέναλτι, το 2-1 ήρθε απ’ τον Μπετανκόρ στο 33’. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε ξανά απ’ τον Μπάκιτς στο 75’.

Δεν υπήρχε ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο στο ματς της περασμένης εβδομάδας κόντρα στον ΟΦΗ εντός έδρας, αμφότερες οι ομάδες έχουν εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή. Η βαθμολογική άνεση τους οδήγησε σε παιχνίδι χωρίς άγχος, ο ρυθμός ήταν υψηλός, χαρακτηριστικό είναι ότι σημειώθηκαν τρία γκολ στα πρώτα 33 λεπτά! Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ειδικά στο δεύτερο 45λεπτο, που βρήκε τη μαγική ισοφάριση του Μπάκιτς.

«Είναι καλό το αποτέλεσμα και ο βαθμός που πήραμε. Πάντα υπάρχουν ομαδικοί στόχοι. Για τη φανέλα της ομάδας, για τους οπαδούς. Να προσπαθήσουμε να παίξουμε, για να κερδίσουμε και να τελειώσουμε καλά τη χρονιά», είπε ο κόουτς Γκαρσία. Η ομάδα του πήρε πέντε πόντους στα τελευταία τρία παιχνίδια των πλέι-άουτ, ανέβηκε στους 32 πόντους, μετά τα χθεσινά αποτελέσματα βρίσκεται στο +4 απ’ την τελευταία δυάδα της βαθμολογίας, αν κερδίσει σήμερα εξασφαλίζει την παραμονή και μαθηματικά, αφού θα απομένουν δύο παιχνίδια.

Κλείνει τη σεζόν με Βόλο (εκτός) και Κηφισιά (εντός). Επιστρέφουν οι Γούλερι (Επιθετικός, 15) και Πηλέας (Αμυντικός, 19,1), ξανά εκτός ο γκολκίπερ Χόβαν.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*ΝG στα 10/15 τελευταία παιχνίδια του.

*Over 2.5 στα 7/12 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Το γκολ ο Ατιένθα στις καθυστερήσεις, καθαρές φάσεις στο πρώτο μέρος για τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οριστικό τέλος πήραν οι ελπίδες του ΠΑΣ Γιάννινα για παραμονή, μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Μπήκε με όρεξη και ορμή στο πρώτο μέρος, είχε αρκετές καλές στιγμές, ωστόσο τα χαλούσε στην τελική ενέργεια, ήταν φανερό ότι οι παίκτες του ήταν αγχωμένοι. Στο δεύτερο μέρος οι Αρκάδες ήταν πιο ανταγωνιστικοί, το ματς έδειχνε ότι πάει προς ισοπαλία, ωστόσο μια στατική φάση έφερε το γκολ του Ατιένθα στις καθυστερήσεις.

Αυτή η ήττα έφερε τον οριστικό υποβιβασμό για τους Ηπειρώτες, που έμειναν στους 19 πόντους και από χθες «έπεσαν» και μαθηματικά. «Ανέλαβα μία δύσκολη αποστολή. Πριν αναλάβω εννοείται πώς πίστευα ότι η κατάσταση μπορούσε να είναι αναστρέψιμη. Πήρα μία απόφαση να ρισκάρω. Όταν ήρθα έγινε αυτό που έγινε και για 2 μήνες δεν είχαμε φιλάθλους. Ήταν η χαριστική βολή», είπε ο κόουτς Γρηγορίου, που επεσήμανε ότι δεν πρόκειται να συνεχίσει στον πάγκο του ΠΑΣ.

Η ομάδα της Ηπείρου υποβιβάζεται έπειτα από τέσσερα χρόνια συνεχούς παρουσίας στη Σούπερλιγκ, το διοικητικό είναι το μεγαλύτερο αίνιγμα της επόμενης ημέρας. Αδιάφορη βαθμολογικά στα τελευταία τρία ματς της σεζόν με Πανσερραϊκό, Κηφισιά (εκτός) και Βόλο (εντός), θα παίξει με αλλαγές, ίσως δώσει χρόνο σε νεαρούς. Επιστρέφει ο Εραμούσπε (Αμυντικός, 24,4).