4η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Οστάνδη δεν έχει υποστεί ήττα από τη Γάνδη στα πρόσφατα 2 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΟΣΤΑΝΔΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-3 εκτός έδρας, εναντίον της Σαρλερουά, για το πρωτάθλημα. Στο 28’ ο Ντ’άζ σκόραρε για το 0-1 που ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 55’ ο Νκούμπα ισοφάρισε σε 1-1, όμως στο 66’ ο Μπέτσνερ σκόραρε για το 1-2. Στο 90+6’ ο Ντικά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Οστάνδη πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σαρλερουά (1-3). Συνέχισε την ανοδική της πορεία, έπειτα από την ήττα στην πρεμιέρα της Jupiler League και έχει πλέον δύο σερί νίκες. Στο μοναδικό εντός έδρας παιχνίδι που έχει δώσει, επικράτησε της Μέχελεν με σκορ 2-1, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε για μεγάλο διάστημα στο δεύτερο μέρος με αριθμητικό μειονέκτημα.

Θα περίμενε κανείς να έχει καλύτερη αμυντική επίδοση, διότι ως ομάδα του Υβ Βαντερχάχε, έχει ως πρωταρχικό στόχο να διαφυλάξει τα μετόπισθεν, όμως δείχνει ότι έχει δουλέψει στην αποτελεσματικότητά της στην επίθεση και σκοράρει. Δεύτερο εκτός ο τιμωρημένος Αλμπανέζε, δεν είναι διαθέσιμοι οι τραυματίες Σχέλφχουτ, Ντ’Αρπινό και Χόρνμπι. Δεν επιλέχθηκαν οι ΜακΓκίχαν, Κοζιελό, Πατουλίδης, Κβάσινα, Μπόονεν, Οσίφο.

Οστάνδη Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*4/6 παιχνίδια έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/10 εντός έδρας

ΓΑΝΔΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-1 εντός έδρας, της Βέστερλο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 5’ ο Φετοκέλε σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων, όμως στο 37’ ο Μάρε ισοφάρισε σε 1-1. Στο 45+3’ ο Κάιπερς με εκτέλεση πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Γάνδη από το πρώτο ημίχρονο.

Η Γάνδη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και στη σεζόν συνολικά, η οποία ξεκίνησε με την ήττα στο Σούπερ Καπ από την Κλαμπ Μπριζ. Τα “Βουβάλια” ξεπέρασαν το “σοκ” της απώλειας του Τισουντάλι λόγω τραυματισμού όλη την εβδομάδα και επιβλήθηκαν της νεοφώτιστης Βέστερλο (2-1) εντός έδρας, πραγματοποιώντας μάλιστα ανατροπή στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Δεν έχουν ακόμα υποστεί ήττα, μετρούν δύο ισοπαλίες με Σταντάρ Λιέγης (2-2) εκτός έδρας και Σιντ-Τράιντεν (1-1) εντός έδρας.

“Η Οστάνδη θεωρήθηκε ως υποψήφια για υποβιβασμό και θα το χρησιμοποιήσουν υπέρ τους, τους το έμαθε αυτό ο Βαντερχάχε. Είναι μια ομάδα που παλεύει”, είπε ο Βανχάζεμπρουκ για το προσεχές ματς. Απέκτησε τον μέσο Χιουν-σέοκ Χονγκ από τη ΛΑΣΚ Λιντς. Αντιμετώπισαν μικροτραυματισμούς οι Γιουλσάγκερ, Κουμς και Σαμουάζ, όμως είναι κανονικά στην αποστολή, επιστρέφουν επίσης οι Οτζίτζα-Οφόε, Νούριο Φορτούνα και Ντεπουάτρ, όμως ο Βανχάζεμπρουκ άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο να μην ξεκινήσουν στην ενδεκάδα.