*6η αγωνιστική

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Το τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι για το πρωτάθλημα χρονολογείται το 2012.

*Μόλις μία νίκη έχει η Φρέντρικσταντ στα δέκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της απέναντι στην Οντ (6-3-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΟΝΤ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι ροντέο, ηττήθηκε με 5-4 από την Σάντνες (Β’) για το κύπελλο. Βρέθηκε δις μπροστά στο σκορ (9′, 25′), αλλά δέχτηκε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα (20′, 35′, 45+3′). Η αντίπαλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 64′, μείωσε άμεσα (68′), αλλά τρία λεπτά μετά η γηπεδούχος ανέκτησε την διαφορά των δύο τερμάτων (71′). Στο 82′ μείωσε εκ νέου, αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Η άμυνά της βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου στα τελευταία δύο παιχνίδια, είναι χαρακτηριστικό πως μέσα σε λίγες ημέρες είδε την εστία της να παραβιάζεται οκτώ φορές. Η ομάδα του Ντόκεν αποκλείστηκε από την συνέχεια του κυπέλλου, μετά από ένα «τρελό» παιχνίδι στην έδρα της Σάντνες και πλέον εστιάζει αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, εκεί όπου πραγματοποιεί μια μέτρια πορεία γεμάτη αστάθεια (2-2-2).

Στο πιο πρόσφατο χρονικά ματς για την λίγκα, έμεινε στο 3-3 με αντίπαλο την Βίκινγκ. «Άγριο ροκ» στο ματς, αφού αρχικά ανέτρεψε το σκορ (2-1), στην συνέχεια υπέστη αυτή ανατροπή με γκολ στις καθυστερήσεις, έμεινε με δέκα παίκτες, και όμως κατάφερε να σώσει τον βαθμό με γκολ σε «νεκρό χρόνο». Τιμωρημένος ο αμυντικός Ιβάνσεβιτς, τραυματίες οι Χάνσεν, Γιόχανσεν, Χάγκεν, Μπόρβεν και Μουγκέσε.

Οντ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Over 3,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Πήρε μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, αφού επικράτησε με 1-0 της Ρόζενμποργκ εντός έδρας. Το γκολ της νίκης πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Άγκα (90+1′).

Παλικαρίσια εμφάνιση μεσοβδόμαδα απέναντι στην Ρόζενμποργκ και δίκαιη νίκη, αφού οι παίκτες της έδειξαν πως το ήθελαν περισσότερο, καταβάλλοντας πάθος και μπόλικη ενέργεια. Τα πράγματα κυλούν εξαιρετικά και στο πρωτάθλημα, εκεί όπου μετρά μόλις μία ήττα από την αρχή της σεζόν (2-2-1), αυτή στην πρεμιέρα με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Μπόντο Γκλιμτ.

Στο τελευταίο ματς, επικράτησε κυνικά με 1-0 της Σάντεφιορντ και έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί που τρέχει εδώ και σχεδόν έναν μήνα. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο φορ Τραορέ.