*1η αγωνιστική.

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται ξανά έπειτα από 12 χρόνια.

*Οι τελευταίες εννέα πρεμιέρες για τον Ολυμπιακό δόθηκαν εντός έδρας, πήρε οκτώ νίκες, στις τελευταίες πέντε δε δέχτηκε γκολ.

*Κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Γκενκ για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Πέιντσιλ με πέναλτι το 1-0 στο 30’, με δέκα παίκτες απ’ το 65’ η Γκενκ λόγω αποβολής του ίδιου παίκτη. Ισοφάρισε στις καθυστερήσεις ο Αλεξανδρόπουλος, με δέκα παίκτες έμεινε λίγο πριν το φινάλε ο Ολυμπιακός λόγω αποβολής του Ροντινέι.

Είναι σε καθεστώς ανοικοδόμησης, συνεπώς αυτό που έχει σημασία στα ματς των προκριματικών είναι η πρόκριση. Τα κατάφερε κόντρα στην Γκενκ χάρη στο γκολ του Αλεξανδρόπουλου, ωστόσο η γενικότερη εικόνα του ήταν προβληματική, κυρίως στο δημιουργικό κομμάτι. Ανασταλτικά ήταν βελτιωμένος συγκριτικά με το πρώτο παιχνίδι, απειλήθηκε ελάχιστα απ’ τους Βέλγους, το γκολ τους ήρθε από υπερβολικό πέναλτι. Δεν έδειχνε ικανός να βρει ρυθμό και να βγάλει φάσεις ο Ολυμπιακός, ευτύχησε να πάρει αριθμητικό πλεονέκτημα στο 65’ και από εκεί και έπειτα πίεσε πολύ, είχε ευκαιρίες και δικαιώθηκε στο φινάλε.

«Είναι πολύ περισσότερα πράγματα, όχι μόνο η φυσική κατάσταση. Να δεθούμε, να είμαστε συγκεντρωμένοι, γενικότερα πρέπει να γεφυρώσουμε κάποια πράγματα. Στο πρώτο ημίχρονο χάσαμε πολλές φορές την μπάλα. Δεν είχαμε την ένταση που θέλαμε. Στα τέσσερα ημίχρονα σε αυτόν τον γύρο η ομάδα ήταν στο 70%, κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε», είπε ο κόουτς Μαρτίνεθ. Η πρόκριση δίνει ηρεμία σ’ αυτόν και την ομάδα να προχωρήσουν, οι ερυθρόλευκοι εξασφάλισαν την παρουσία σε ευρωπαϊκό όμιλο και είναι φαβορί κόντρα στην Τσουκαρίτσκι στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ (πρώτο ματς την Πέμπτη εντός έδρας).

Πολλές οι πιθανότητες σήμερα να δούμε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα απ’ τον Μαρτίνεθ. Υπέγραψαν και ανακοινώθηκαν οι Σκάρπα (μέσος) και Μπρνιτς (εξτρέμ), ο Ολυμπιακός πάει σίγουρα για περαιτέρω ενίσχυση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 5/7 ματς, φιλικά και επίσημα ματς.

*Έρχεται από 5/6 Under 2.5 σε φιλικά και επίσημα ματς.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Φιλική επικράτηση 4-0 επί της Καβάλας στις 13 Αυγούστου.

Επιστρέφει στην πρώτη κατηγορία έπειτα από 12 χρόνια, ως πρωταθλητής του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2. Άφησε από κάτω τους ΑΕΛ, Νίκη Βόλου και Ηρακλή, πήρε 20 νίκες σε 28 ματς, πανηγύρισε δίκαια την άνοδο. Δε δόθηκε εμπιστοσύνη στον κόουτς που έφερε την άνοδο, Παύλο Δερμιτζάκη, τη θέση του οποίου πήρε ο Πάμπλο Γκαρσία, σε μια προσπάθεια του τελευταίου να διαχωρίσει το όνομα του απ’ τον ΠΑΟΚ και να δουλέψει σε επίπεδο πρώτης ομάδας.

Όπως συνηθίζεται με τις ομάδες που προβιβάζονται, το ρόστερ υπέστη σαρωτικές αλλαγές. Αποχώρησαν αρκετοί παίκτες, οι Παπάζογλου και Σιόντης αποσύρθηκαν απ’ την ενεργό δράση. Πάρα πολλές οι προσθήκες, ξεχωρίζουν οι Γούλερι, Πηλέας, Άλεξιτς, Χατζηστραβός, Ντάνκερλαϊ και Ουεντραόγκο. Προφανής στόχος η παραμονή, αν επιτευχθεί θα μιλάμε για επιτυχημένη σεζόν.

Σε επίπεδο προετοιμασίας, πήρε τρεις νίκες σε πέντε φιλικά, πιο σημαντική απ’ όλες το 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης. Στην πρόβα τζενεράλε επικράτησε 4-0 της αδύναμης Καβάλας.