ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ Προγνωστικά

Ημιτελικός

*Πρώτος αγώνας της σειράς. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (01/02). Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ μετά από τα δύο παξχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει σημειώσει 7 σερί νίκες εναντίον της Νότιγχαμ Φόρεστ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

*Στο πρωτάθλημα: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νότιγχαμ Φόρεστ 3-0

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Μπόρνμουθ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 28’ ο Άντονι σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 83’ ο Σάριτζ ισοφάρισε σε 1-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ είναι σε καλό μομέντουμ, με θετικά αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα. Προέρχεται από την ισοπαλία στην έδρα της Μπόρνμουθ (1-1) για την Πρέμιερ Λιγκ και πήρε βαθμολογική ανάσα. Πήρε διαφορά τεσσάρων βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη και αυτός είναι ο στόχος της για το υπόλοιπο της σεζόν. Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ, έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τη Γουλβς, στη διαδικασία των πέναλτι, έπειτα από το 1-1 στην κανονική διάρκεια. Στο αγωνιστικό σκέλος, ο κόουτς Κούπερ δεν υπολογίζει τους Αβονίγι, Κουγιατέ, ενώ είναι εκτός επίσης οι Χέντερσον, Γουντ. Αμφίβολος ο Λίνγκαρντ.

Νότιγχαμ Φόρεστ Στατιστικά

*5/6 αναμετρήσεις έληξαν με under 2.5

*4/6 αναμετρήσεις τελευταία με goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-2 εκτός έδρας από την Άρσεναλ, για το πρωτάθλημα. Στο 17’ ο Ράσφορντ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 24’ ο Νκέτια ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 53’ ο Σάκα έκανε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, αλλά στο 59’ ο Λισάντρο Μαρτίνες ισοφάρισε εκ νέου. Στο 90’ ο Νκέτια σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην Άρσεναλ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, η πορεία της είναι ανοδική συνολικά, όμως δεν πήρε τίποτα από το “ντέρμπι” με την Άρσεναλ (3-2) στο Λονδίνο. Κόντραρε στα ίσια τους “Κανονιέρηδες”, ήταν μέσα στο ματς έως το φινάλε. Δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν παίρνει αυτό που θέλει με γκολ εις βάρος της στο τέλος. Έτσι έγινε και στο ματς πρωταθλήματος εναντίον της Κρίσταλ Πάλας, επίσης στο Λονδίνο που έληξε με σκορ 1-1. Ο Έρικ τεν Χαχ δεν έχει στη διάθεσή του απόψε τους Νταλότ, Σάντσο, Μαρσιάλ και τον φαν ντε Μπέικ.