* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Έβερτον στα τρία τελευταία ταξίδια της (2-1-0) στο Νότιγχαμ.

Δείτε τα σημερινά παμε στοιχημα προγνωστικα

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-3) από την Μπράιτον. Η Φόρεστ προηγήθηκε με τον Ελάνγκα (3’), αλλά η Μπράιτον γύρισε το ματς με Φέργκιουσον (26’) και Ζοάο Πέδρο (45+4’, 58’). Στο 73’ αποβλήθηκε ο Ντανκ των φιλοξενούμενων και ο Γκιμπς-Γουάιτ (76’) μείωσε για τους γηπεδούχους.

Έσπασε το αήττητο σερί (5-3-0) που είχε χτίσει στο City Ground η Φόρεστ, υπέστη την πρώτη εντός έδρας ήττα για την Πρέμιερ Λιγκ από τον περασμένο Απρίλιο, σε ένα ματς-θρίλερ.

Μπήκε ορμητικά στο ματς με την Μπράιτον, την χτύπησε σε transition για το τάχιστο προβάδισμα, αλλά εν συνεχεία έχασε τη μεσαία γραμμή, επέτρεψε πολλές μπάλες μέσα στην περιοχή της και το πλήρωσε με γρήγορη ανατροπή. Δεν άλλαξε το σκηνικό στο ξεκίνημα της επανάληψης, το πέναλτι του 1-3 έδειχνε να “τελειώνει” το ματς, αλλά η Φόρεστ αφυπνίστηκε. Πίεσε δίχως να έχει κάτι να χάσει, ασφυκτικά στο τελευταίο 20λεπτο με παίκτη παραπάνω, αλλά η πολιορκία δεν καρποφόρησε.

Έφτασε πλέον τις περισσότερες ήττες (6) από το ξεκίνημα της περσινής Πρέμιερ Λιγκ με 2+ γκολ ενεργητικό, αλλά διατηρεί απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

“Έχουμε έξτρα κίνητρο μετά την τελευταία ήττα, προσπαθήσαμε να μάθουμε από τα λάθη που κάναμε. Είναι ένα σπουδαίο παιχνίδι για το οποίο ανυπομονούμε.” δήλωσε ο κόουτς Κούπερ.

Στα αγωνιστικά νέα, επέστρεψε ως αλλαγή από τον τραυματισμό του στο προηγούμενο ο Χάντσον-Οντόι (εξτρέμ), ξεκίνησε με ενοχλήσεις ο δυναμικός Ντανίλο (μέσος) και δεν ήταν θετικός.

Ο βασικός φορ Αβονίγι θα λείψει για το προσεχές μέλλον, ενώ οι λίγες είναι οι πιθανότητες να αγωνιστεί, παρότι επέστρεψε στις προπονήσεις, ο Σανγκαρέ (μέσος) που είχε σημαντικό ρόλο πριν τον τραυματισμό που τον κράτησε εκτός με Μπράιτον.

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΕΒΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-3) από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Γκαρνάτσο (3’) άνοιξε το σκορ, ο Ράσφορντ (56’) με πέναλτι έκανε το 0-2 και ο Μαρσιάλ (75’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

“Έβραζε” το Γκούντισον Παρκ στο πρώτο παιχνίδι μετά την ανακοίνωση της τιμωρίας (-10) των “ζαχαρωτών”, αλλά η ομάδα του Ντάιτς, επιβεβαίωσε ξανά τον ρόλο της πλέον αναποτελεσματικής ομάδας στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ για να διακοπεί το αήττητο σερί (3-1-0) που είχε χτίσει μετά την ήττα στο Άνφιλντ (21/10).

Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να απορροφήσει τον αρχικό ενθουσιασμό με καλή κυκλοφορία στο πρώτο τέταρτο, σκοράροντας το γκολ της σεζόν με τον Γκαρνάτσο, αλλά η Έβερτον δεν πτοήθηκε. Ανέβασε στροφές, πίεσε ψηλά και κυριάρχησε για ένα 20λεπτο, ξοδεύοντας μεγάλες ευκαιρίες πριν την ανάπαυλα. Το απαράδεκτο για την εμπειρία του Γιανγκ πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης της “έκοψε” τα πόδια και πήγε στράφι μία ακόμη δημιουργική εμφάνιση (2.47 xGoals). Μοιραίος ο Κάλβερτ-Λιούιν που είχε τρεις σημαντικές στιγμές με το κεφάλι για να φέρει το ματς στα ίσια.

Συνολικά στην σεζόν έχει τον χειρότερο συντελεστή xGoals (-6.6) στην Πρέμιερ Λιγκ, αφού έχει πετύχει 14 γκολ σε 20.6 xGoals!

“Ο στόχος δεν αλλάζει παρά τα όσα έχουν γίνει τις τελευταίες ημέρες. Πρέπει να παραμείνουμε σταθεροί στις αγωνιστικές μας ιδέες, να είμαστε σοβαροί και να εκτελούμε το πλάνο.” δήλωσε ο κόουτς Ντάιτς, εκφράζοντας παράλληλα την ικανοποίησή του για την τελευταία εμφάνιση.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Κάλβερτ-Λιούιν (φορ) θα περάσει τεστ ετοιμότητας σήμερα, ενώ ο back up στη θέση Μπέτο αναμένεται να είναι διαθέσιμος μετά το πρόβλημα που τον κράτησε εκτός στο προηγούμενο ματς.

Λίγες οι πιθανότητες να μπει στην αποστολή ο Ονάνα (μέσος) που λείπει τις τελευταίες εβδομάδες, σταθερά εκτός οι τραυματίες Άλι (μέσος), Γκόμες (μέσος).