24η αγωνιστική

*Με g/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Σεντ Ετιέν δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία δέκα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων (6-4-0), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΝΙΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Ροντέζ, για την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ (1-0 στο 7′), σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο με ρυθμό και αρκετές φάσεις εκατέρωθεν. Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, ισοφάρισε σε 1-1 στο 50′, με γκολ του Σαΐντ. Ανώτερη των γηπεδούχων στη συνέχεια, είχε τις ευκαιρίες να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά τις σπατάλησε, με το 1-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη νίκη για την ομάδα του Μπομπάρντ (0-1-1). Βρίσκεται εντός ζώνης υποβιβασμού, στο -1 από τη σωτηρία και τη σημερινή της αντίπαλο. Έχει συγκεντρώσει τους 16 από τους 23 βαθμούς της στο “Costières”, μετρώντας όμως 3 ήττες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της και έχοντας δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ σε καθεμία από αυτές. Διαθέτει την τρίτη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, με 34 γκολ παθητικό σε 23 αγώνες.

Σταθερά εκτός οι Ντουκουρέ, Πουλέν και Σαντζουτέ.

ΝΙΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over2.5+g/g στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στην Ντιζόν, για την περασμένη αγωνιστική. Έκανε ένα ιδανικό 1ο ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ στο 12′ και διπλασιάζοντας τα τέρματα της στο 39ο λεπτό, με τις μοναδικές τελικές της εντός εστίας. Διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα στο β’ μέρος, “πάγωσε” το ρυθμό του παιχνιδιού και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα κράτησε το 2-0 μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Το σύνολο του Μπατγιέ έχει ανέβει στη 16η θέση της βαθμολογίας, στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη και τη σημερινή της αντίπαλο. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της, έχοντας δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ σε καθεμία από αυτές. “Αγκάθι” στην παρουσία της μακριά από το γήπεδο της η κακή αμυντική λειτουργία, με 19 γκολ παθητικό σε 11 αναμετρήσεις.

Τραυματίστηκε σοβαρά με την Ντιζόν ο πολύτιμος Σαρμπονιέ. Σταθερά εκτός οι Μουεφέκ και Μπαμπά. Τιμωρημένος ο Τσαφαρό.