*17η αγωνιστική

*Η Μποταφόγκο είναι αήττητη εντός έδρας από την Κοριτίμπα από το 2002, με 10 νίκες σε 14 αγώνες από τότε.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Μποταφόγκο έφερε 2-2 εκτός έδρας με τη Σάντος, παρόλο βρέθηκε να χάνει με 2-0, περίπου δέκα λεπτά πριν τη λήξη, από δύο τέρματα του Μάρκος Λεονάρντο (24’, 81’). Όμως στά στα επόμενα εννιά λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις, όχι απλά ισοφάρισε είχε και δύο μεγάλες ευκαιρίες για να κερδίσει.

Η Μποταφόγκο αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τη Σάντος, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 81ο λεπτό! Και όχι απλά απέφυγε την ήττα, λίγο έλειψε να κερδίσει κιόλας!
Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία της, πρώτη φετινή στο εθνικό πρωτάθλημα, ενώ συμπλήρωσε 11 αγώνες χωρίς ήττα, με εφτά νίκες σε αυτό το διάστημα.

Είναι πάντα στην κορυφή στη βαθμολογία Α’ Βραζιλίας, με τη διαφορά της από την δεύτερη θέση να έχει μειωθεί στο +9 μετά τα χθεσινά αποτελέσματα.. Εχει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, η μοναδική ομάδα της που δεν έχει δεχθεί διψήφιο αριθμό τερμάτων.

Πέραν του τραυματία μέσου Γκάμπριελ Πιρές, κάποιες ενοχλήσεις έχει ο επιθετικός Λουίς Ενρίκε που θα απουσιάσει, όπως και ο τιμωρημένος αμυντικός Αντριέλσον. .

Μποταφόγκο Στατιστικά

*13/14 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*6/7 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: Η Κοριτίμπα κέρδισε 2-0 εντός έδρας τη Φλουμινένσε, σκοράροντας δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά, με πέναλτι του Ρόμπσον στο 24’ και από τον Ντιόγκο Ντε Ολιβέιρα στο 28’. Είχε αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια για να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, αλλά θα μπορούσε και να δεχθεί τρίτο τέρμα εύκολα.

Η Κοριτίμπα κέρδισε και την Φλουμινένσε εντός έδρας, με 2-0, ούσα από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίας αυτή την εποχή! Εχει τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει. Αλλά μόνο μία εξ αυτών ήρθε μακριά από το γήπεδό της.

Το πόσο πίσω είχε μείνει φαίνεται από το γεγονός πως παρόλο που πήρε 10 βαθμούς σε τέσσερις αγωνιστικές, παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά πλέον είναι σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από κάποια θέση παραμονής.

Φυσικά συνεχίζει με υπηρεσιακό τεχνικό τον Τιάγκο Κοσλόσκι, αφού με αυτόν στον πάγκο διατηρείται αήττητη!..

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού οι μέσοι Φαρίας, Λιζιέρο, Μποτσίλια και ο αμυντικός Ντομπρόσκι.