* No Goal τα 7/9 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (05/11): Ρίο Άβε – Μποαβίστα 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (6-1) από την Σπόρτινγκ. Ο Μακουτά (3’) άνοιξε το σκορ για την Μποαβίστα, αλλά οι Γκιόκερες (45’, 68’, 79’), Παουλίνιο (54’, 90+5’), Σάντος (88’) γύρισαν το ματς για την Σπόρτινγκ.

Με βαριά ήττα στην πλάτη πήγαν στη διακοπή οι “πάνθηρες”, αλλά η βαθμολογική τους θέση ενόψει της τελικής ευθείας κρίνεται ικανοποιητική, λαμβάνοντας και τα εξωαγωνιστικά (οικονομικά) προβλήματα στον οργανισμό.

Αιφνιδίασαν στο “Αλβαλάδε” με το εντυπωσιακό τελείωμα του Μακουτά, μία Σπόρτινγκ που κουβαλούσε κούραση από το ταξίδι στο Μπέργκαμο. Περιόρισαν τις απειλές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η ισοφάριση στο φινάλε του έφερε “πράσινη καταιγίδα” μετά την ανάπαυλα. Ανήμπορη να περιορίσει την γηπεδούχο επιθετικότητα η Μποαβίστα στο δεύτερο μέρος, δεν είχε λύση για το μαρκάρισμα του Γκιόκερες.

“Περιμένω μια Ρίο Άβε ικανή να μας δημιουργήσει δυσκολίες σε διάφορες στιγμές του αγώνα, μια ομάδα που ενισχύθηκε πολύ στη χειμερινή αγορά και παίζει καλά. Νιώθω ότι η ομάδα μας έχει κίνητρο, είναι ενωμένη και συνειδητοποιημένη.” δήλωσε ο κόουτς Πάιβα.

Επιπλέον, δεν ξεκαθάρισε την ετοιμότητα των στόπερ Σάσο, Αμπασκάλ, αμφότεροι λογίζονται ως αμφίβολοι. Μακροχρόνια τραυματίες οι Σάντος (εξτρέμ), Πιρές (κίπερ), Σέζαρ (κίπερ), Νταμπό (αρ. μπακ)

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΙΟ ΑΒΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Φαρένσε. Ο Ισιντόρο (31’) άνοιξε το σκορ για τη Φαρένσε και ο Μπόατενγκ (50’) ισοφάρισε για την Ρίο Άβε.

Εθισμένοι με τις ισοπαλίες οι “βιλακοντένσες”, 4η διαδοχική αυτή της 16ης Μαρτίου στο νότιο ακρωτήριο, 7η στα 9 τελευταία παιχνίδια τους, με την οποία συμπλήρωσαν 17 ταξίδια της Liga Portugal δίχως νίκη (0-9-8).

Η Ρίο Άβε είχε την κατοχή (63%) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν που απείλησαν σε αντεπίθεση, πριν τελικά προηγηθούν σε transition μετά από κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο. Γρήγορη η αντίδραση της Ρίο Άβε στο δεύτερο ημίχρονο, βοήθησαν οι αλλαγές της ανάπαυλας. Με καρφωτή κεφαλιά απέναντι σε οργανωμένη άμυνα ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το νέο πρόβαδισμα με αντίστοιχο τρόπο, ενώ η Ρίο Άβε έχασε απίθανη ευκαιρία (προ κενής εστίας) για να γυρίσει το ματς. Δίκαιο συνολικά το τελικό αποτέλεσμα (1.30 – 1.17 xGoals).

“Πρέπει να διατηρήσουμε τη συνέπεια, γνωρίζοντας ότι θα υπάρχουν στιγμές που η Μποαβίστα θα μας πιέσει και που θα πρέπει να υποφέρουμε. Νιώθω ότι η ομάδα έχει εξελιχθεί.” δήλωσε ο κόουτς Φρέιρε.

Δεν θα ταξιδέψουν στο Πόρτο οι τραυματίες Νομπρέγκα (στόπερ) και Μίζτα (κίπερ).