*5η αγωνιστική

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Μόλις μία νίκη έχει η Μιοντάλεν στα δέκα τελευταία παιχνίδια της απέναντι την Βαλερένγκα (1-1-8).

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από την ερασιτεχνική Έιντσβολντ και αποκλείστηκε από την συνέχεια του κυπέλλου. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Χόκσταντ στο 83′.

Η αγωνιστική απραξία δέκα ημερών έδειξε να την επηρεάζει στον μεσοβδόμαδο αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο ομάδα τέταρτης κατηγορίας. Οι πολλές αλλαγές στην αρχική εντεκάδα χάλασαν την συνοχή της, η ίδια εμφανίστηκε άτολμη και χωρίς ιδέες, με αποτέλεσμα να αποχαιρετήσει πρόωρα το κύπελλο. Στο πιο πρόσφατο χρονικό παιχνίδι πρωταθλήματος, ήρθε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Σταρτ εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Δίκαιο αποτέλεσμα, αφού οι δύο ομάδες μοιράστηκαν κατοχή και ευκαιρίες.

Παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-2-1), γενικώς η εκκίνησή της στην σεζόν παραμένει μέτρια. Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα.

Μιοντάλεν Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε άνετα την Όπσαλ με 0-4 εκτός έδρας για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου. Άνοιξε το σκορ στο 25′ και στην επανάληψη ανέβασε στροφές, σκοράροντας τρεις φορές (52′, 61′, 87′).

Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την ερασιτεχνική Όπσαλ και πήρε με μεγάλη άνεση την πρόκριση στην επόμενη φάση. Πήρε έτσι μια μικρή τόνωση ψυχολογίας μετά τα άσχημα αποτελέσματα των πρόσφατων εβδομάδων, που την κράτησαν μακριά από τις νίκες για δύο αγωνιστικές (0-1-1). Στο μεγάλο ντέρμπι με αντίπαλο την Λιν μπήκε δυνατά και κατάφερε να σκοράρει, αλλά λίγα λεπτά μετά έμεινε με δέκα παίκτες και κλείστηκε στα καρέ της, ενώ άμεσα δέχτηκε και την ισοφάριση (1-1).

Μόλις μία νίκη έχει στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα, είναι φανερό πως χρειάζεται χρόνο για να εγκλιματιστεί στις ανάγκες της κατηγορίας. Τιμωρημένος ο βασικός φορ Ράικς, τραυματίες παραμένουν οι εξτρέμ Μπούλι και Ενγκ.