*3η αγωνιστική των ομίλων.

*Πριν από την έναρξη του αγώνα, θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σερ Μπόμπι Τσάρλτον, ο οποίος απεβίωσε το περασμένο Σάββατο, σε ηλικία 86 ετών.

*Αυτή είναι η τέταρτη φορά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες. Η αρχή έγινε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της σεζόν 2006/07, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να επικρατεί στην έδρα της με 3-0 και την Κοπεγχάγη στη δική της με 1-0. Η πιο πρόσφατα ήταν το 2020 για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, με τους Άγγλους να επικρατούν με 1-0 στην παράταση.

*Η Κοπεγχάγη δεν έχει σκοράρει σε κανένα από τα επτά τελευταία παιχνίδια της κόντρα σε ομάδες από την Αγγλία, στα οποία και είχε τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Η τελευταία φορά που βρήκε δίχτυα ήταν κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, από την οποία είχε ηττηθεί με 2-1 για τους “32” του κυπέλλου Ουέφα.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον ΜακΤόμινεϊ στο 28′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση έξι λεπτά αργότερα με πέναλτι, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 77′ με τον Νταλότ.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετά και από εκείνη που πήρε επί της Μπρέντφορντ (2-1 εντός), πριν από τη διακοπή. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Έρικ τεν Χάαγκ φιλοξενήθηκε από τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, της οποίας και επικράτησε με 1-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Για ακόμη μια φορά δεν ικανοποίησε πλήρως με την εμφάνιση της, ωστόσο κρατάει απλά το θετικό αποτέλεσμα, που δίνει ψυχολογία για τη συνέχεια. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα με τον ΜακΤόμινεϊ, ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο ίδιος έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, το οποίο έφερε το πέναλτι και εν τέλει την ισοφάριση από τους γηπεδούχους. Ανοιχτό ματς στην πορεία με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, ωστόσο ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε, χάρη σε ένα υπέροχο γκολ του μπακ ΜακΤόμινεϊ.

Παρά τη νέα της αυτή επιτυχία, διατηρείται στα μέσα της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 15 βαθμούς μετά από τις εννέα πρώτες στροφές του πρωταθλήματος. Στα επτά φετινά εντός της, μετράει χαρακτηριστικά τέσσερις νίκες και τρεις ήττες, δεχόμενη γκολ στα πέντε εξ αυτών. Ψάχνει απόψε τους πρώτους της βαθμούς στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας ηττηθεί στα δυο πρώτα παιχνίδια της, κόντρα σε Μπάγερν Μονάχου (4-3 εκτός) και Γαλατασαράι (2-3 εντός). Συμπλήρωσε έτσι πέντε σερί ματς χωρίς νίκη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

“Πρέπει να κερδίζουμε σε κάθε παιχνίδι. Έτσι όπως έχει έρθει ο όμιλος και μετά τις ήττες στα δυο πρώτα παιχνίδια μας, ξεκάθαρα πρέπει να κερδίσουμε απόψε”, είπε μεταξύ άλλων ο Ολλανδός τεχνικός.

Την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του Ρεγκιγιόν, καθώς παρότι ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ταλαιπωρήθηκε από ίωση και έμεινε εκτός από μεγάλο μέρος των προπονήσεων αλλά και από το ματς του Σαββάτου. Αρκετά τα προβλήματα, κυρίως στο κομμάτι της άμυνας, ενώ τιμωρία εκτίει ο Κασεμίρο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Βέιλε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 66ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Αχουρί (70′) και Ελιουνούσι (82′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Κοπεγχάγη, μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα (0-1-2), σε όλες τις διοργανώσεις. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Γιάκομπ Νέεστρουπ υποδέχθηκε τη Βέιλε, στα πλαίσια του πρωταθλήματος, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Μπορεί να έπαιξε με αρκετούς βασικούς, ωστόσο φάνηκε ότι το μυαλό της ήταν στο αποψινό ματς. Στάθηκε τυχερή στο πρώτο ημίχρονο, όταν το δοκάρι την έσωσε από το να βρεθεί πίσω στο σκορ, κάτι που τελικά έγινε πράξη λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Δεν τα παράτησε ωστόσο, έγινε πιο πιεστική και δικαιώθηκε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στην πορεία, αποφεύγοντας έτσι τη γκέλα.

Βρίσκεται έτσι μόνη πρώτη στη βαθμολογία Α Δανίας, έχοντας συγκεντρώσει 26 βαθμούς μετά τις δώδεκα πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, ούσα στο +1 από τις Σίλκεμποργκ και Μπρόντμπι, που ακολουθούν. Εκτός έδρας παραμένει αλώβητη στα 14 τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια ητης, σερί που ξεκίνησε από την περασμένη σεζόν, έχοντας απολογισμό δέκα νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Σε ότι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ τώρα, ξεκίνησε με ισοπαλία 2-2 στην Τουρκία με τη Γαλατασαράι, για να ακολουθήσει η ήττα με 1-2 από τη Μπάγερν Μονάχου.

“Θα πρέπει να είμαστε ο εαυτός μας, όπως και στα δυο προηγούμενα παιχνίδια στο Τσάμπιονς Λιγκ. Θα υπάρχουν στιγμές που θα πρέπει να αμυνθούμε και θα πρέπει να είμαστε σε θέση να το κάνουμε σωστά. Αλλά πρώτα από όλα, θα πρέπει να είμαστε καλοί με τη μπάλα στα πόδια, να παίξουμε με ποιότητα και υπομονή όποτε χρειάζεται”, δήλωσε ο κόουτς Νέεστρουπ.

Μπορεί να ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ωστόσο ο Αντρέας Κορνέλιους κρίθηκε ανέτοιμος και έμεινε εκτός αποστολής. Στα “πιτς” βρίσκονται οι Ουίλιαμ Κλεμ και Μπίργκερ Μέλινγκ. Κανονικά στην αποστολή οι Τέο Σάντερ και Έμιλ Χόιλουντ, παρότι θα παίξουν στο Youth League.