*Τελικός των πλέι οφς για την άνοδο που διεξάγεται στο ουδέτερο «Γουέμπλεϊ». Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση, αν δεν υπάρξει νικητής και μετά την ολοκλήρωση της, τότε η άνοδος θα κριθεί στα πέναλτι.

*Αποτελέσματα κανονικής περιόδου: Μάνσφιλντ – Πορτ Βέιλ 1-1, Πορτ Βέιλ – Μάνσφιλντ 3-1

*Οι τέσσερις από τις εφτά τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις έχουν λήξει ισόπαλες.

*Στους 26 τελευταίους τελικούς των πλέι οφς για άνοδο στη Λιγκ 1, οι ομάδες που τερμάτισαν έβδομες και έφτασαν σε αυτόν, όπως είναι η Μάνσφιλντ, έχουν πάρει την άνοδο πέντε φορές. Αντιθέτως μόνο μία φορά ανέβηκε ομάδα που τερμάτισε 5η και πήγε στον τελικό, όπως ισχύει με την Πορτ Βέιλ.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΑΝΣΦΙΛΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Μάνσφιλντ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Νορθάμπτον, χάρη σε ένα τέρμα του ΜακΛάφλιν στο 32ο λεπτό και ενώ χρειάστηκε να αμυνθεί με ένταση και να αντέξει την πίεση των αντιπάλων τους ως το τέλος.

Η Μάνσφιλντ νίκησε και στη ρεβάνς στα ημιτελικά των πλέι οφς με 0-1 εκτός έδρας την Νορθάμπτον και με δύο τρίποντα, μετά το 2-1 με το οποίο είχε επικρατήσει εντός, προκρίθηκε στον τελικό, έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει την άνοδο σε έναν αγώνα σήμερα.

Ολοκλήρωσε τη σεζόν στην 7η και τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς, κάτι που μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία, δεδομένου πώς ξεκίνησε τη σεζόν, χωρίς νίκη για 14 αγώνες και ούσα εντός ζώνης υποβιβασμού! Αλλά πριν την έναρξη της ήταν από τα φαβορί για να πάρει την άνοδο, ενώ ανταμείφθηκε η διοίκηση για την υπομονή και επιμονή που έδειξε στο πρόσωπο του Νάιτζελ Κλαφ, παρά το κακό του ξεκίνημα φέτος.

Γι’ αυτήν είναι ο δεύτερος τελικός πλέι οφς που παίζει στην ιστορία της, μετά το 2004, όταν και έφερε 0-0 απέναντι στην Χάντερσφιλντ, χάνοντας στα πέναλτι.

Μοναδικός απών πλέον ο μακροχρόνια τραυματίας αριστερός μπακ Γκόρντον.

Μάνσφιλντ Στατιστικά

*Εχει 4/6 G/G μαζί με over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*Είχε ακριβώς ίδιο αριθμό under 2,5 και over 2,5 στο πρωτάθλημα και στα πλέι οφς, από 24!

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΠΟΡΤ ΒΕΪΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Πορτ Βέιλ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Σουίντον, με ένα γκολ του Γουίλσον μόλις στο όγδοο λεπτό, έχοντας ευκαιρίες στη συνέχεια να πετύχει και δεύτερο γκολ, χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα.

Η Πορτ Βέιλ κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Σουίντον, ισοφαρίζοντας την ήττα με 2-1 του πρώτου μεταξύ τους ημιτελικού. Και αφού δεν άλλαξε κάτι κατά τη διάρκεια της παράτασης, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί που έχασε τα δύο πρώτα, αλλά κατάφερε τελικά να κερδίσει την διαδικασία με 6-5! Μάλιστα έφτασε ένα πέναλτι μακριά από τον αποκλεισμό, αλλά ο τερματοφύλακας της απέκρουσε το πέναλτι του αντίπαλου παίκτη!

Και αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της στα έξι τελευταία παιχνίδια στα οποία έχει και τέσσερις ήττες!

Τελείωσε τη σεζόν στην 5η θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος, έναν βαθμό πάνω από την σημερινή της αντίπαλο, αν και υπήρξε μέρος της κανονικής περιόδου που βρέθηκε ακόμη και στις θέσεις απευθείας ανόδου. Βέβαια αυτό ήταν όταν έλειψε ο τεχνικός της, Ντάρελ Κλαρκ, για ένα οικογενειακό πρόβλημα που δεν έχει γίνει ακόμη γνωστό, με τους παίκτες του πάντως να δηλώνουν πώς έπαιζαν για εκείνον αυτό το χρονικό διάστημα. Πλέον έχει επιστρέψει και είναι κανονικά στον πάγκο της, ενώ υπέγραψε και νέο πενταετές συμβόλαιο.

Γι’ αυτήν είναι ο τέταρτος τελικός πλέι οφς που συμμετέχει, με τον αμέσως προηγούμενο να είναι το 1993, όταν και έχασε με 3-0 από την Γουέστ Μπρομ, στο παλιό «Γουέμπλεϊ».

Τραυματίες και απόντες είναι οι Κόνλον (AM), Κόβολαν (ΤΕ), Γουόκερ (ME), Κούπερ (ME), Τζόουνς (ΑΜ).