* Φιλική αναμέτρηση, θα διεξαχθεί στη Μάλτα.

*Αήττητη η Λευκορωσία στα τέσσερα τελευταία ματς κόντρα στη Μάλτα, έρχεται από τρεις σερί νίκες εναντίον της (3-1-0).

ΜΑΛΤΑ

Προηγούμενο ματς: Φιλική ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Σλοβενία. Ο Σπόραρ το 0-1 στο 28’, το 1-1 ήρθε στο 54’, το 2-1 έκανε ο Πισάνι στο 58’. Το 2-2 ήρθε στο 81’ απ’ τον Σέσκο για τη Σλοβενία.

Έπαιξε επιθετικά κόντρα στη Σλοβενία την Πέμπτη, δεν είχε λόγο να προσεγγίσει παθητικά το ματς. Το ματς είχε καλό ρυθμό, η Μάλτα έβγαλε θετικά στοιχεία στο δημιουργικό κομμάτι, έκανε ανατροπή στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου μέρους, ήταν μπροστά στο σκορ σε μεγάλο κομμάτι της αναμέτρησης. Στο φινάλε ήρθε το 2-2 απ’ τον Σέσκο για τη Σλοβενία.

Ολοκλήρωσε με τέσσερις σερί ήττες το 2023 η Μάλτα, στις τρεις από τις οποίες δεν κατάφερε να “ματώσει” τα αντίπαλα δίχτυα, την ώρα που δέχτηκε συνολικά έντεκα γκολ. Αποτέλεσε για πολλοστή φορά κομπάρσο μίας προκριματικής φάσης μεγάλης διοργάνωσης, ολοκληρώνοντας στην 5η και τελευταία θέση του 3ου ομίλου για το Euro 2024 έχοντας τόσο τη χειρότερη επίθεση (2), όσο τη χειρότερη άμυνα (20).

ΜΑΛΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Φιλική ήττα 0-2 κόντρα στο Μαυροβούνιο. Το 0-1 ο Μάρουσιτς στο 27’, το 0-2 ο Κρστόβιτς στο 45’.

Έπαιξε κόντρα στο Μαυροβούνιο την περασμένη Πέμπτη στην Αττάλεια της Τουρκίας, δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Κάκιστο πρώτο ημίχρονο για τη Λευκορωσία, δέχτηκε δύο γκολ και υποχρεώθηκε να ρισκάρει περισσότερο στο δεύτερο μέρος, η εικόνα της βελτιώθηκε, είχε κάποιες καλές στιγμές και δικαιούταν ένα γκολ, αλλά μέχρι εκεί και τίποτα περισσότερο.

Αν και διατηρήθηκε αήττητη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές του 9ου ομίλου (2-2-0), η Λευκορωσία δεν κατάφερε να διεκδικήσει την παρθενική πρόκρισή της στα τελικά ενός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Τερμάτισε στην 4η θέση με 12 βαθμούς, ούσα στο -5 από τη 2η Ελβετία.