* 15η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους.

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση από το 1991 και την επικράτηση της Λούτον (1-0) στο Kenilworth Road.

* Αήττητη η Λούτον στα 10 τελευταία εντός έδρας (4-6-0) με αντίπαλο την Άρσεναλ!

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Μπρέντφορντ. Ο Μοπέ (49’) άνοιξε το σκορ για την Μπρέντφορντ, ο Μι (56’) έκανε το 2-0, ο Μπράουν (76’) μείωσε για τη Λούτον και ο Μπαπτίστ (81’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν είχαν εικόνα ομάδας επιπέδου Πρέμιερ Λιγκ το Σάββατο οι “χάτερς”, όπως και σε αρκετά ακόμα παιχνίδια της σεζόν. Κολακευτικό για τους ίδιους το τελικό σκορ στο Λονδίνο, όπως αποτυπώθηκε και στην στατιστική (3.47 – 0.23 xGoals).

Κυριαρχήθηκαν από την Μπρέντφορντ σε όλο το ματς, μέχρι την ανάπαυλα είχαν 25% κατοχή και μηδέν σουτ! Υπέφεραν σε χαμηλά μέτρα, περιόρισαν τις καθαρές ευκαιρίες των γηπεδούχων για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η πίεση έγινε ασφυκτική.

Δεν τους ευνόησαν οι κόντρες στα γκολ των γηπεδούχων, αλλά όλα ήρθαν βάσει λογικής, αφού τα γεμίσματα ήταν απανωτά στη γεμάτη περιοχή της. Στην πρώτη της τελική στο ματς κατάφερε να μειώσει η Λούτον, αλλά το τρίτο γκολ της Μπρέντφορντ ήρθε άμεσα και ουδέποτε διεκδίκησε κάτι.

Σκόραρε σε back to back παιχνίδια ο Μπράουν, ερχόμενος από τον πάγκο, σκόραρε για ακόμη μία φορά (9η) στο τελευταίο τέταρτο αγώνα η ομάδα του Έντουαρντς.

Ανεξαρτήτως διοργάνωσης, τρέχει ένα επί μέρους ρεκόρ 11-8-3 σε παιχνίδια Τρίτης, το πρώτο της σεζόν ωστόσο το έχασε εντός έδρας από την Μπέρνλι (1-2).

Σα να μην έφτανε η ήττα στο Λονδίνο, το παιχνίδι προκάλεσε και πληγές στο ρόστερ, αφού οι δύο βασικοί στόπερ Λόκιερ (αρχηγός) και Μένγκι αποχώρησαν τραυματίες και είναι αμφίβολοι γι απόψε.

Ο πλέον δημιουργικός του συνόλου, Ντάουτι (αρ. μπακ) δεν ταξίδεψε στο Λονδίνο, αλλά έχει καλύτερες πιθανότητες να επιστρέψει.

Δύσκολο να προλάβει ο Νακάμπα (μέσος), ενώ ο Λοκόνγκα (αμ. χαφ) δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ως δανεικός από την Άρσεναλ.

Σταθερές οι απουσίες των τραυματιών Μπερκ (στόπερ), Ποτς (αρ. μπακ), Άντερσεν (στόπερ), Γούντροου (φορ).

ΛΟΥΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/6 φετινά εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Γουλβς. Ο Σάκα (6’) άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ, ο Όντεγκααρντ (13’) έκανε το 2-0 και ο Κούνια (86’) μείωσε για τη Γουλβς.

Τα εύκολα δύσκολα πήγαν να κάνουν το Σάββατο οι “κανονιέρηδες” και η (5η διαδοχική) επικράτηση επί της μαχητικής Γουλβς, δεν προσέφερε ιδιαίτερο ψυχολογικό όφελος, πέραν από το βαθμολογικό.

Αποπνικτική η ομάδα του Αρτέτα στο πρώτο 20λεπτο, εκμεταλλεύτηκε την αρρυθμία των φιλοξενούμενων που έπαιξαν δίχως τα δύο βασικά τους χαφ, πετυχαίνοντας δύο γρήγορα γκολ από ποιοτικές συνεργασίες.

Για μισό ημίχρονο θύμισε τις κυριαρχικές εμφανίσεις της περασμένης σεζόν, στην ανάλογη χρονικά πορεία κορυφής, στην οποία βρίσκεται και πάλι (+2).

Ένα τραυματισμός αντιπάλου όμως της έκοψε τον ρυθμό, λανθασμένα σήκωσε το πόδι από το γκάζι και στο τέλος έπαιξε με άγχος. Είχε καθαρές ευκαιρίες (δύο δοκάρια) να “τελειώσει” νωρίτερα το ματς, δεν το έκανε και στις καθυστερήσεις ο Αρτέτα αναγκάστηκε να προβεί σε κυνικές αλλαγές.

Παραμένει όμως η ομάδα με τα λιγότερα γκολ παθητικό (11), επιτρέπει τα λιγότερα xGoals στην Πρέμιερ Λιγκ κι έχει τα περισσότερα εκτός έδρας clean sheets (3)

Το 5ο του γκολ στη φετινή Πρέμιερ σκόραρε το Σάββατο ο Σάκα, ο οποίος απόψε θα συμπληρώσει 200 συμμετοχές με τη φανέλα της Άρσεναλ!

Αποχώρησε με ενοχλήσεις το Σάββατο ο Τομιγιάσου (μπακ) και είναι αμφίβολος για το σημερινό παιχνίδι σύμφωνα με τον Αρτέτα.

Σίγουρα εκτός θα μείνουν ο τιμωρημένος Βιέιρα και οι μακροχρόνια τραυματίες Πάρτεϊ (μέσος), Σμιθ-Ρόου (μέσος), Τίμπερ (στόπερ/μπακ).