*3η αγωνιστική.

*Αήττητη η Τσέλσι στα τελευταία εφτά ματς με τη Λιντς για την Πρέμιερ Λιγκ (5-2-0), έχασε τελευταία φορά το 2002.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΛΙΝΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Σαουθάμπτον. Το 0-1 ο Ροδρίγο στο 46’, το 0-2 ο ίδιος παίκτης στο 60’. Μείωσε η Σαουθάμπτον στο 72’ με τον Αρίμπο, το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε απ’ τον Γουόκερ-Πίτερς στο 81’.

Δεν μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένη με το εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Σαουθάμπτον, αφού προηγήθηκε 2-0. Χαμηλού επιπέδου παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, η Λιντς ήταν καλύτερη και απείλησε περισσότερες φορές. Μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο με γκολ, ενώ στο 60’ βρήκε το 0-2 από κόρνερ. Η Σαουθάμπτον άρχισε να ρισκάρει, μείωσε με τον Αρίμπο και στο 81’ ισοφάρισε με ωραίο γκολ, στο φινάλε είχε ευκαιρία ακόμη και για την ανατροπή. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

Δεύτερο σερί ματς που δε χάνει στο πρωτάθλημα, στην πρεμιέρα επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Γουλβς, σε ματς που χρειάστηκε αρκετή δόση τύχης. Κρατά τη νίκη και τον χαρακτήρα που έβγαλε σ’ ένα απαιτητικό παιχνίδι, έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά με μεγάλη προσπάθεια ανέτρεψε το σκορ. Αμφίβολοι οι Μπάμφορντ και Κούπερ, διαθέσιμος ο Γκέλχαρντ.

ΛΙΝΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα τελευταία 4/6 φιλικά και επίσημα παιχνίδια της.

*G/G στα τελευταία 5/6 φιλικά και επίσημα παιχνίδια της.

ΤΣΕΛΣΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Τότεναμ. Ο Κουλιμπαλί το 1-0 στο 19’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Χόιμπεργκ στο 68’. Ο Τζέιμς το 2-1 στο 77’ για την Τσέλσι, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Κέιν έκανε το 2-2 με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ.

Ήταν η καλύτερη ομάδα του ντέρμπι με την Τότεναμ, προηγήθηκε δύο φορές, αλλά στερήθηκε τη νίκη για μερικά δευτερόλεπτα. Ήταν η μοναδική ομάδα που βγήκε να παίξει στο πρώτο ημίχρονο, είχε ρυθμό και ένταση, προηγήθηκε και δεν απειλήθηκε ποτέ, θα μπορούσε να έχει κάνει το 2-0. Στο δεύτερο μέρος ο Κόντε έκανε παρεμβάσεις, ο Ριτσάρλισον βοήθησε την ομάδα του να κερδίσει μέτρα, αλλά η Τότεναμ και πάλι δεν μπορούσε να δημιουργήσει. Απ’ το πουθενά ήρθε το 1-1, η Τσέλσι απάντησε άμεσα με το 2-1, αλλά στις καθυστερήσεις ο Κέιν με κεφαλιά έδωσε τον πόντο στην ομάδα του.

Προκλήθηκε ένταση μεταξύ των δύο προπονητών, Κόντε και Τούχελ παραλίγο να έρθουν στα χέρια. Ο κόουτς της Τότεναμ τιμωρήθηκε μόνο με πρόστιμο, ενώ εκείνος της Τσέλσι με μια αγωνιστική εκτός πάγκου. Πρώτη απώλεια στο νέο πρωτάθλημα μετά το εκτός έδρας 1-0 επί της Έβερτον στην πρεμιέρα, εκεί η Τσέλσι είχε την ουσία, δεν απειλήθηκε τρομερά απ’ τον αντίπαλο. Νέο πρόβλημα ο Καντέ, που θα μείνει εκτός για περίπου ένα μήνα, εκτός ξανά ο Κόβασιτς, δεν υπολογίζεται ο Αλόνσο, το μέλλον του οποίου είναι αβέβαιο.