*Πλέι οφ πρωταθλητή, 2η αγωνιστική

*Στην κανονική διάρκεια: Νίκη Βόλου – Λεβαδειακός 0-1 και Λεβαδειακός – Νίκη Βόλου 2-0

*Στο κύπελλο: Λεβαδειακός – Νίκη Βόλου 1-1 και Νίκη Βόλου – Λεβαδειακός 1-0

*6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε του Μακεδονικού με 1-3 εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 5′, ισοφαρίστηκε στις αρχές της επανάληψης (46′), αλλά κατάφερε με άλλα δύο γκολ (58′, 64′) να φτάσει στην νίκη και να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη.

Ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στα πλέι οφ πρωταθλητή και ήταν μάλιστα ο μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής. Εκτός από το ότι ο ίδιος κέρδισε με πειστική εμφάνιση τον Μακεδονικό, η ΑΕΛ έχασε βαθμούς με το «καλημέρα». Κατά συνέπεια, πήρε από πολύ νωρίς προβάδισμα πέντε πόντων και βαδίζει ολοταχώς στην άμεση επιστροφή του στα μεγάλα σαλόνια.

Τραυματίες παραμένουν οι Νικολιάς και Κουιρουκίδης, Φρέσκο πρόβλημα με τους Λόπεζ και Γκεσαλί ενώ εκτός έμειναν και οι Τσελεπίδης, Πολέτο.

Λεβαδειακός Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Οver 2,5

*Βρέθηκε να προηγείται στα 7/9 τελευταία πρώτα ημίχρονα

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Λάρισα εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 18′, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει ένα δεκάλεπτο μετά (28′).

Χωρίς καλή ψυχολογία υποδέχτηκε την ΑΕΛ, έχοντας ως πρωταρχικό στόχο να μην χάσει. Τα κατάφερε και παρότι εκ πρώτης όψεως το αποτέλεσμα ήταν θετικό, ο κόσμος εξέφρασε δυσαρέσκεια. «Υπάρχει μια αίσθηση αποτυχίας και δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Έχουμε καταφέρει να σταθεροποιηθούμε τα τελευταία χρόνια στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας», σχολίασε σχετικά ο τεχνικός Ελευθερόπουλος.

Χωρίς νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια (0-1-3), δεν έχει στόχο μέχρι το τέλος της σεζόν παρά μόνο να κερδίσει όσο το δυνατόν περισσότερα παιχνίδια για το πρεστίζ της. Εξέτισε και επιστρέφει ο Κρητικός, δεν ταλαιπωρείται από προβλήματα τραυματισμών.