* 4η αγωνιστική.

* N/G οι 5 τελευταίες αναμετρήσεις τους, οι 3 με under 2,5.

* Ο Ολυμπιακός έχει χάσει μόνο 1 φορά στη Λαμία, στο πιο πρόσφατο, με 1-0.

* Κανονική περίοδος: Ολυμπιακός-Λαμία 4-0 (04/09), Λαμία-Ολυμπιακός 1-0 (03/01).

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από τον ΠΑΟΚ εκτός με 3-1. Προηγήθηκε με τον Μαρτίνεθ στο 7’, ισοφαρίστηκε πριν την ανάπαυλα από τον Μιχαηλίδη (45’+1), δέχτηκε άλλα δύο γκολ στην επανάληψη από τον Σβαμπ (70’, 88’ πεν.).

Έκανε ό,τι μπορούσε για να μη χάσει από τον ΠΑΟΚ αλλά δεν είχε το επίπεδο να αντέξει. Μετά το 2-1 παραδόθηκε πλήρως, δεν είχε ούτε μια φάση γενικότερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Σάκος του μποξ των πλέι οφ, χωρίς τον Καρλίτος, ο οποίος ήταν το σημείο αναφοράς της, δεν δείχνει να έχει θέση στη διαδικασία, σε δύο επισκέψεις στη Θεσσαλονίκη σε διάστημα τεσσάρων ημερών δέχτηκε από τρία γκολ από Άρη και ΠΑΟΚ και σημείωσε από ένα σε Χαριλάου και Τούμπα. Αναμενόμενο να υπάρχει έλλειψη κινήτρου ως εναν βαθμό, δεν μπήκε να διεκδικήσει ευρωπαϊκό εισιτήριο, η τετράδα είναι “κλειδωμένη” σχεδόν και μαθηματικά πια.

“Στα play off παίζεις με τις μεγάλες ομάδες του πρωταθλήματος, οι οποίες εκμεταλλεύονται και την παραμικρή λεπτομέρεια. Οπότε για να τις αντιμετωπίσεις, θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα συγκεντρωμένος. Να μην ξεχνάμε και το ποιοτικότερο ρόστερ που έχουν σε σχέση με εμάς. Εμείς το παλεύουμε, προσπαθούμε και θέλουμε σε κάθε παιχνίδι να γινόμαστε καλύτεροι” δήλωσε ο Λεωνίδας Βόκολος μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Χωρίς νέα προβλήματα.

ΠΑΣ Λαμία Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 8 τελευταία, ηττήθηκε στα 6.

* Στα 10 τελευταία μετράει 9 over 2,5, τα 8 με G/G.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Άνετη νίκη επί του Άρη με 3-0 με τα γκολ των Ελ Καμπί (6’), Ποντένσε (60’) και Καρβάλιο (89’). Στο 41’ έχασε πέναλτι με τον Ελ Καμπί.

Απόλυτη κυριαρχία στο Φάληρο απέναντι σε έναν Άρη εντελώς “χλωμό”. Δεν απειλήθηκε ούτε μια φορά, απεναντίας το σκορ θα μπορούσε να είχε λάβει άλλες διαστάσεις αν ο Ελ Καμπί είχε νικήσει τον Κουέστα στο πέναλτι.

Η ήττα της ΑΕΚ τον κρατάει στη μάχη ακόμα και για το πρωτάθλημα. Ωστόσο παραμένει τέταρτος, κινδυνεύει ακόμα και να να μείνει εκτός Ευρώπης αν πάρει ο Άρης το κύπελλο στον τελικό με τον Παναθηναϊκό. Αυτό σημαίνει πως δεν μπορεί να υπάρξει η παραμικρή χαλαρότητα ακόμα κι αν μείνει πίσω στη μάχη για το πρωτάθλημα, θέλει πάση θυσία να αποφύγει την τέταρτη θέση και τον παραπάνω κίνδυνο.

Υπάρχει βέβαια και η Φενέρμπαχτσε στο… βάθος και το πρώτο παιχνίδι για τη φάση των “8” του Κόνφερενς Λιγκ με τους Τούρκους, στον Πειραιά. Αυτό προκάλεσε έναν πονοκέφαλο στον Μεντιλίμπαρ, ο οποίος αποφάσισε ροτέισον στη Λαμία, ώστε να έχει τους βασικούς του έτοιμους την προσεχή Πέμπτη.

“Δεν υπάρχει κανένα περιθώριο για άλλα λάθη στο πρωτάθλημα. Θέλουμε να κάνουμε ένα ακόμα καλό παιχνίδι στη Λαμία και να πάρουμε τη νίκη. Ξέρουμε πως η αντίπαλος θα τα δώσει όλα σε αυτό το παιχνίδι, για αυτό και εμείς πρέπει να έχουμε το μυαλό μας μόνο εκεί και όχι στο επόμενο ματς” τόνισε ο κόουτς μετά το παιχνίδι με τον Άρη.

Ρεπό είχαν οι παίκτες την Πέμπτη, δεν υπάρχει κάποια καινούργια απουσία λόγω τραυματισμού. Ο Μεντιλίμπαρ ανακοίνωσε αποστολή με σημαντικά ονόματα να απουσιάζουν, όπως οι Κάρμο, Τσικίνιο και Φορτούνης. Τιμωρημένος ο Ποντένσε.

Ολυμπιακός Στατιστικά

* Δεν έχει ισοπαλία τους τελευταίους 2 μήνες και πλέον, απολογισμός σε 15 ματς 10-0-5.

* Στα 8 τελευταία μετράει 7 over 2,5, τα 5 με G/G.