*1η αγωνιστική των πλέι-οφ.

*Στην κανονική διάρκεια: ΑΕΚ – Λαμία 3-0, Λαμία – ΑΕΚ 1-3.

*Η ΑΕΚ είναι αήττητη σε 19 παιχνίδια (16-3-0) με αντίπαλο την Λαμία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Λαμία δε σκόραρε στα 10/11 τελευταία ματς κόντρα στην ΑΕΚ.

*Κεκλεισμένων των θυρών, καθώς δε λειτουργούν οι κάμερες όπως αρμόζει ο νόμος.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Eντός έδρας ήττα 0-2 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Το 0-1 ο Τάισον στο 71’ με σουτ εκτός περιοχής, το 0-2 έκανε ο Μπάμπα με ωραία κίνηση στις καθυστερήσεις. Ανώτερος ο ΠΑΟΚ σ’ όλο το ματς, επικράτησε δίκαια.

Διανύει την πιο επιτυχημένη χρονιά της ιστορίας της, θα παίξει στα πλέι-οφ για πρώτη φορά μετά την άνοδο της στην πρώτη κατηγορία το 2017! Έκλεισε την κανονική περίοδο με εντός έδρας ήττα 0-2 απ’ τον ΠΑΟΚ, αλλά είχε ήδη εξασφαλίσει την παρουσία στην εξάδα, ήταν λογικό να μη βγάλει τα απαιτούμενα επίπεδα ενέργειας. Ο ΠΑΟΚ είχε τον πλήρη έλεγχο απ’ την αρχή, έβγαλε φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, συνέχισε να πιέζει όπως ξέρει στο δεύτερο μέρος, η επιμονή του έφερε αποτέλεσμα στα τελευταία 20 λεπτά. Δίκαιο αποτέλεσμα, δεν απειλήθηκε σχεδόν ποτέ απ’ τη Λαμία.

«Για μεγάλο χρονικό διάστημα κλείσαμε τους χώρους στον ΠΑΟΚ, όμως στις λεπτομέρειες δεν πήραμε κάτι θετικό από το παιχνίδι. Αυτές οι ομάδες εκμεταλλεύονται και το παραμικρό λάθος. Έχουμε περάσει πλέον σε ένα άλλο επίπεδο και το πιστεύω αυτό. Θεωρώ πως πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι για να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί στα επόμενα παιχνίδια», είπε ο κόουτς Βόκολος.

Η ομάδα του μπαίνει στα πλέι-οφ χωρίς στόχο, είναι στο -8 απ’ τον πέμπτο Άρη, απόσταση που δεν καλύπτεται ούτε καν αν τον κερδίσει δύο φορές, αυτό που θέλει είναι να παρουσιάσει ανταγωνιστικό πρόσωπο και ωραίο θέαμα. Δεν έχει λόγο να «κλειστεί» ή να παίξει με σκοπιμότητα. Επιστρέφουν οι Σιμόν (Αμυντικός, 23,1), Σαντάνα (Μέσος, 12) και Σίντκλεϊ (Αμυντικός, 20,2), λογικά δε θα παίξει ο Τσιλούλης, που ως γνωστόν έχει συμφωνήσει με την ΑΕΚ για το καλοκαίρι.

ΛΑΜΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 13/17 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 στα 14/17 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 κόντρα στον Άρη. Το 0-1 ο Άμραμπατ με πέναλτι στο 15’, το 1-1 έκανε ο Φετφατζίδης στο 43’, το 2-1 ήρθε απ’ τον Σαβέριο στο 49’. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Βίντα στο 54’, το 2-3 ήρθε στο 67’ απ’ τον Πόνσε, το τελικό 3-3 διαμορφώθηκε με πέναλτι του Μορόν στις καθυστερήσεις.

Έκλεισε την κανονική περίοδο με απώλεια, δεν κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τον Άρη, παρότι προηγούνταν μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και προηγήθηκε δίκαια, είχε μεγάλη φάση για το 0-2 με τον Λιούμπισιτς. Ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο με γκολ και μπήκε στο δέυτερο μέρος με το 2-1, σε δύο φάσεις που έπιασε τον αντίπαλο στον «ύπνο». Η «ένωση» αφυπνίστηκε κάπου εκεί, ισοφάρισε γρήγορα, βρήκε γρήγορα και το 2-3, είχε καθαρές φάσεις για τέταρτο γκολ, αλλά δεν το έκανε. Στα τελευταία λεπτά υποχώρησε, ο Άρης πίεσε με φάουλ γύρω απ’ την περιοχή, από ένα τέτοιο ήρθε το πέναλτι στις καθυστερήσεις, που έκανε γκολ ο Μορόν.

«Είχαμε τον έλεγχο του ματς, δημιουργήσαμε φάσεις για γκολ και μετά λόγω του ότι δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι ήρθαν τα γκολ του αντιπάλου. Το γυρίσαμε και στο τέλος κάναμε κάποια λάθη, με το παραμικρό γινόταν φάουλ υπέρ του αντιπάλου και το παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο. Υπάρχουν πολλά πράγματα για να τα δούμε και να τα διορθώσουμε», είπε ο κόουτς Αλμέιδα.

Για ακόμη μια φορά φέτος η ομάδα του δεν «τελείωσε» ματς που ήταν μπροστά στο σκορ και το «πλήρωσε». Επιστροφή στις απώλειες μετά από τρεις διαδοχικές νίκες στα βατά ματς με Κηφισιά (3-0), Λαμία (1-3) και ΠΑΣ Γιάννινα (4-2), διεύρυνε το εν Ελλάδι αήττητο σερί της στα 22 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (14-8-0), ανέβηκε στους 59 πόντους και έπεσε απ’ την κορυφή, πλέον είναι στο -1 απ’ τον ΠΑΟΚ, στο +2 απ’ τον Ολυμπιακό και στο +3 απ’ τον Παναθηναϊκό. Τιμωρημένος ο Τσούμπερ, μετά τη διακοπή θα επιστρέψουν οι Άμραμπατ και Γκατσίνοβιτς.